Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Rosjanie pobili rekord kosmicznego spaceru

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Rosjanie pobili rekord kosmicznego spaceru

Fot. NASA/PD/Wikimedia
Dwaj rosyjscy kosmonauci spędzili siedem i pół godziny na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), montując kabel energetyczno-telekomunikacyjny - poinformowała w nocy rosyjska kontrola lotu.


Pobyt Fiodora Jurczichina i Aleksandra Misurkina w otwartej przestrzeni kosmicznej trwał dokładnie 7 godzin i 29 minut - o godzinę dłużej niż planowano. W ten sposób pobili oni o 13 minut dotychczasowy rosyjski rekord długości kosmicznego spaceru, ustanowiony przez dwóch członków załogi stacji orbitalnej Mir w 1990 roku.

Absolutny rekord w tej dziedzinie należy do dwojga Amerykanów - Jamesa Vossa i Susan Helms - którzy w marcu 2001 roku przebywali na zewnątrz ISS przez 8 godzin i 56 minut.

Zainstalowane połączenie kablowe między rosyjskim i amerykańskim segmentem ISS będzie służyć potrzebom nowego kosmicznego laboratorium MLM, które ma jeszcze w tym roku wynieść na orbitę rosyjska rakieta Proton.

Obecna załoga ISS liczy sześć osób - poza Jurczichinem i Misurkinem są to rosyjski dowódca stacji Paweł Winogradow, Amerykanka Karen Nyberg, jej rodak Chris Cassidy oraz Włoch Luca Parmitano.

16 lipca Parmitano musiał po półtoragodzinnym pobycie w otwartej przestrzeni kosmicznej powrócić w trybie awaryjnym do ISS, gdyż jego hełm zaczął napełniać się wodą, grożąc utopieniem kosmonauty. Do czasu wyjaśnienia przyczyn tej usterki wstrzymano spacery kosmiczne, odbywane w amerykańskich skafandrach.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjskie myszy wróciły z kosmosu
Głównym celem było zbadanie oddziaływania stanu nieważkości na systemy nerwowy i mięśniowo-szkieletowy oraz serca zwierząt.
Rosyjski szpieg przepadł w kosmosie
Cztery miesiące temu doszło do awarii rakiety, która wynosiła na okołoziemską orbitę trzy wojskowe satelity. Do dziś ukrywano ten fakt.
Rosja chce centrum ostrzegania przed meteorytami
Odłamki dużego meteorytu, jaki spadł 15 lutego 80 kilometrów na zachód od Czelabińska, uszkodziły tysiące budynków i zraniły około 1,5 tys. ludzi.
ISS
PAP
Czytaj także
Polecane galerie