Mgławica Andromedy zderzy się z naszą galaktyką

Mgławica Andromedy zderzy się z naszą galaktyką

Fot. NASA/JPL-Caltech

Macierzysta galaktyka naszego Układu Słonecznego, znana jako Droga Mleczna, zderzy się z sąsiednią galaktyką Mgławicą Andromedy, ale dopiero za 4 miliardy lat - poinformowała ASA, powołując się na rezultaty obserwacji Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

Fakt zbliżania się tych obu skupisk gwiazd jest znany astronomom od dawna. Zmierzają on ku sobie z prędkością około 400 tys. kilometrów na godzinę. Do tej pory nie było jednak wiadomo, czy dojdzie do pełnej kolizji, czy też jedynie do zahaczenia lub nawet całkowitego rozminięcia się - brakowało bowiem dokładnego określenia kierunku poruszania się Mgławicy Andromedy.

Dzięki krążącemu wokół Ziemi astronomicznemu satelicie kierunek ten udało się ściśle ustalić. - Nasze obserwacje jednoznacznie wskazują, że dojdzie do czołowego zderzenia Mgławicy Andromedy z naszą Drogą Mleczną - powiedział Roeland van der Marel, szef badającego to zjawisko zespołu w Instytucie Naukowym Teleskopu Kosmicznego (STScI) w Baltimore.

Według naukowców, w następstwie zderzenia obie spiralne galaktyki połączą się w nową galaktykę eliptyczną. Układ Słoneczny zostanie wtedy prawdopodobnie przerzucony w zupełnie inne miejsce, ale nie ulegnie zagładzie.

Przy kolizji galaktyk rzadko kiedy dochodzi do bezpośrednich zderzeń zawartych w nich gwiazd. Jednak w wyniku oddziaływania grawitacyjnego obie galaktyki przechwytują się nawzajem i w końcu stapiają.

kosmos, galaktyka, mgławica
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
klacz
46.250.168.* 2012-06-07 21:28
tylko koni żal...
:D
212.109.157.* 2012-06-07 18:19
Agencja Fitch obniżyła rating Układowi Słonecznemu do "śmieciowego" bez szansy na poprawę w perspektywie najbliższych 4mln lat.
Marcin PWr Mosty
89.174.58.* 2012-06-04 14:37
Nie zdążę spłacić kredytu oooooooooo straszne
Zobacz więcej komentarzy (7)