Meteoryty nad Uralem. Gdzie są szczątki?

Meteoryty nad Uralem. Gdzie są szczątki?

Fot. RIA Novosti/EastNews

Do tej pory nie znaleziono ani jednego fragmentu meteorytu, który wczoraj rozpadł się nad Rosją.

aktualizacja: 13:51

Wczoraj rano mieszkańcy Uralskiego Okręgu Federalnego usłyszeli serię wybuchów i zobaczyli na niebie oślepiający błysk. Fala uderzeniowa, która przeszła nad Uralem uszkodziła ponad 3 tys. budynków i spowodowała obrażenia u prawie 1200 osób.

Astronomowie są przekonani, że nad Rosją eksplodował meteoryt, który później w postaci deszczu kamieni spadł na ziemię. Jednak wbrew publikowanym wczoraj przez rosyjskie agencje informacjom, do dziś nie znaleziono ani jednego fragmentu kosmicznej skały. Za to wszędzie widać ślady piątkowej katastrofy. Uszkodzone dachy, powybijane okna i setki osób poranionych szkłem.

Władze Uralskiego Okręgu Federalnego oszacowały szkody na ponad miliard rubli, to jest około 100 mln. złotych. Urzędnicy zapowiadają, że wstawią szyby do wszystkich okien w ciągu najbliższych kilku dni. Dla mieszkańców tego regionu Rosji to niezwykle ważne, bowiem temperatura o tej porze roku spada do -20 C.

W obwodach czelabińskim i swierdłowskim pracuje ponad 24 tysiące ratowników. Szef Ministerstwa do Spraw Nadzwyczajnych Sytuacji Władimir Puczkow zapewnił, że na pomoc poszkodowanym pospieszyli specjaliści ze wszystkich regionów Rosji.

- Ściągamy siły nie tylko z okręgu uralskiego, ale ze wszystkich regionów naszego kraju - poinformował Puczkow. Amerykańscy eksperci z NASA na podstawie danych przekazanych przez rosyjskich uczonych obliczyli, że meteoryt, który eksplodował nad Uralem, mógł ważyć 50 ton, a siła wybuchu była 30 razy większa od wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie.

ural, meteoryt
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
rower power
92.22.2.* 2013-02-22 15:16
ruscy szabrownicy, elita nie do pobicia... kiedys meterotyt tungoski - 10 tys ton, krater 50 kilometrow a meterou ani sladu...
teraz czelabinsk - to samo, ja bym tam roweru pod sklepem nie zostawil
OBS 00
77.253.193.* 2013-02-16 17:44
WYSTARTOWAL Z KOREY
smaart
159.205.166.* 2013-02-16 14:59
Meteor 50t w momencie wejścia w atmosferę z pręd. 30km/s ma energię... 6KT TNT. Hiroszima (obrócona w gruzy) to 15 KT TNT. Gdyby było 450KT TNT jak podaje artykuł to miasto wyglądałoby jak poligon atomowy na Nowej Ziemi. Brak wiedzy i nierzetelność mediów mnie powala. Wszędzie znajduje sprzeczne dane i pseudowyliczenia. Żaden dziennikarz nie miał fizyki w liceum?