Manipulowanie snami będzie możliwe?

Manipulowanie snami będzie możliwe?

Fot. -ilkeryuksel-/iStockphoto

Czy w przyszłości zamiast być jedynie biernymi widzami będziemy mogli zaprojektować własne sny i zyskać nad nimi kontrolę? Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) twierdzą, że nie jest to wykluczone. Udało im się już wpłynąć na treść marzeń sennych gryzoni - informuje Nature Neuroscience.

Daniel Bendor i Matthew Wilson postanowili zmienić naturalny scenariusz snów poprzez kontrolowanie środowiska, w którym przebywały śpiące szczury. Zaprojektowali prosty eksperyment - najpierw nauczyli biegające w labiryncie gryzonie reagować na dwa różne dźwięki. Pierwszy oznaczał, że znajdą przekąskę, jeżeli skręcą w prawo, drugi - że nagroda czeka po lewej stronie.

Gdy szczury odrobiły lekcje, duet naukowców zaczął rejestrować częstotliwość ich fal mózgowych podczas poruszania się po labiryncie i reagowania na bodźce dźwiękowe. Rejestrowano je także później, gdy szczury zapadły w błogi sen. Tak jak podejrzewali, śnił im się labirynt (udało się to ustalić dzięki porównaniu częstotliwości fal na jawie i we śnie).

Czytaj więcej Superbudzik dla śpiochów. Da radę? Ze zwykłym budzikiem śpioch zawsze sobie poradzi. Z tym nie będzie miał szans. Następnie, by wpłynąć na sny śpiących szczurów, naukowcy odtworzyli dwa znane im dźwięki i zauważyli, że fale mózgowe zareagowały tak samo, jak podczas testów w labiryncie, co świadczy o tym, że bodźce te w sposób kontrolowany wpłynęły na sny niczego nieświadomych gryzoni.

Strukturą mózgu odgrywającą kluczową rolę w zapisywaniu w pamięci doświadczanych przez nas wydarzeń jest hipokamp. Zaobserwowaliśmy, że podczas snu związana z ostatnim doświadczeniem aktywność komórek nerwowych zlokalizowanych w tej strukturze spontanicznie się powtarzała, co ma istotne znaczenie dla utrwalenia doświadczeń w pamięci - piszą naukowcy.

Czytaj więcej Uczenie się podczas snu jest możliwe! W czasie snu mózg jest w stanie nauczyć się pewnych zależności, które mogą wpłynąć na nasze zachowanie po przebudzeniu. Podczas snu sygnały dźwiękowe związane z zadaniem powodowały ponowne odtwarzanie się wspomnień z nimi związanych. Wskazuje to na możliwość manipulowania snem poprzez stymulację zewnętrzną - dodają.

Bendor i Wilson spekulują, że w przyszłości może rozwinąć się nowa dziedzina nauki, np. inżynieria snu, a naukowcy będą zgłębiać metody manipulowania marzeniami sennymi. Ludzie będą zaś mogli wykorzystywać zaproponowane przez nich techniki, by zaprojektować własne sny i umieścić w nich to, co chcieliby zobaczyć, eliminując przy okazji koszmary.

badanie, sen, szczur, spanie
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
sfex.net
164.127.176.* 2012-09-11 14:50
Może szczury kopulowały przez sen.. tak jak chcieli tego panowie w białych fartuchach i popcornem w ręku.
mario476
37.30.105.* 2012-09-10 14:07
jeszcze trochę i studenci dostaną wymarzony prezent - będą mogli myśleć i uczyć się wykładów podczas snu :D
jajajajajajaja
91.177.242.* 2012-09-10 06:59
ciekawe czy gryzonie im powiedzieli ze snily akurat to co naukowcy chcieli ???????
Zobacz więcej komentarzy (9)