Ma kłopoty z matematyką, ale liczy wspaniale

Ma kłopoty z matematyką, ale liczy wspaniale

Fot. Kelsie DiPerna/CC BY 2.0/Flickr
Dwunastoletni Joao Bento z portugalskiego miasta Abrantes wygrał międzynarodowy konkurs liczenia w pamięci. Zaskoczył nie tylko swoich rodziców, ale i nauczycieli, gdyż w gimnazjum ma kłopoty z matematyką i musiał nawet z tego powodu powtarzać rok.

Zwycięzca tegorocznej edycji Mistrzostw SuperTmatik rozwiązał samodzielnie, bez korzystania z kalkulatora, dziesięć równań w czasie 42,5 sekundy. Odpowiedzi udzielał, podobnie jak i inni uczestnicy rywalizacji, za pośrednictwem strony internetowej zawodów.

W konkursie, w którym brało udział ponad 37,5 tys. uczniów z 61 państw, młody Portugalczyk wyprzedził rywali z Korei Południowej i Indii.

- Joao zrobił w ciągu ostatniego roku duże postępy w matematyce, które - jak widać - już wydają owoce. Niestety, w dalszym ciągu ma problemy z ogarnięciem całej przerabianej w tym roku materii matematycznej. Ale ma duży potencjał, jeśli chodzi o liczenie w pamięci - powiedział Antonio Percheiro, nauczyciel matematyki w gimnazjum w Abrantes.

Percheiro przewiduje, że w tym roku Joao otrzyma z matematyki pozytywną ocenę. Jego wyniki nadal pozostawiają wiele do życzenia, ale wszystko wskazuje na to, że kończący się rok szkolny Joao będzie wspominał lepiej niż rok poprzedni, gdyż otrzyma promocję do następnej klasy - dodał nauczyciel.

Sam uczeń uważa, że sukces w międzynarodowych zawodach i rozgłos, jaki zyskał w Portugalii, pomogą mu w dalszej nauce matematyki, której - jak przyznaje - nie zalicza do swoich ulubionych przedmiotów.

- Teraz muszę się rzeczywiście przyłożyć, bo to przecież wstyd, żeby zwycięzca konkursu w liczeniu miał negatywną ocenę z matematyki - powiedział dwunastolatek.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja odszukała dziecko porwane w Polsce
Funkcjonariusze poszukiwali go na terenie całej Portugalii od listopada ubiegłego roku.
Portugalia na potęgę podrabia dolary
Według ustaleń portugalskich organów ścigania najwięcej zakładów, w których powstają fałszywe banknoty, działa na północy kraju.

portugalia, matematyka, supertmatik
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Dr House
178.36.249.* 2014-05-25 10:11
Geniusz muzyczny to tylko specyficzne uszkodzenie umysłu-Dr. House.Teraz modne są nieistniejące autorytety.