Limity przyjęć na studia stacjonarne. Chcą zmian

Limity przyjęć na studia stacjonarne. Chcą zmian

Fot. Fesus/Dreamstime

Limity przyjęć na studia stacjonarne stały się jednym z najważniejszych problemów uczelni publicznych. - Takie ograniczenie, że z roku na rok nie można zwiększyć liczby studentów nie więcej niż o 2 proc. bylibyśmy w stanie zaakceptować - powiedziała rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow.

O zmianę w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym, dotyczącą limitów przyjęć na studia stacjonarne zaapelowało do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego obradujące w Katowicach prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Dwudniowe obrady prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), które odbyły się na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach zakończyły się w piątek kilkoma uchwałami.

W dwóch najistotniejszych poruszone zostały kwestie limitów przyjęć na studia stacjonarne oraz przyporządkowania jednej dyscypliny nauki do kilku dziedzin jednocześnie.

Dodała, że to co najbardziej uderza w uczelnie, to przepis w ustawie prawo o szkolnictwie wyższym, że punktem wyjścia do obliczenia limitów przyjęć na studia stacjonarne w nadchodzącym roku akademickim jest rok 2009/2010. W zasadzie już w tym momencie duże uczelnie takie jak moja - jeśli weźmiemy pod uwagę rok 2011 w stosunku do 2009 roku - mamy przekroczone limity o 5-6 proc. - powiedziała przewodnicząca KRASP.

- W związku z tym, zależy nam, żeby ustawa została zmieniona w punkcie dotyczącym limitów, a zanim zostanie zmieniona, żebyśmy po prostu zgodnie z możliwościami dawanymi nam przez ustawę dostawali zezwolenie ministra na to, że możemy przekraczać te limity - dodała prof. Chałasińska-Macukow.

Kolejną sprawą omawianą na posiedzeniu KRASP była także kwestia możliwości przyporządkowania dyscyplin nauki kilku dziedzinom jednocześnie. - Przeniesienie danej dyscypliny z dziedziny X do Y powoduje niepokoje w środowisku akademickim. Obecnie mamy problem z pedagogiką, która dotychczas była uznawana jako dyscyplina w dziedzinie humanistyki, a została przeniesiona do dziedziny nauk społecznych - mówiła przewodnicząca KRASP. Dodała, że najprostszym rozwiązaniem jest aby taka dyscyplina, która może mieć rożnorodne korzenie znajdowała się jednocześnie w kilku dziedzinach.

Od czwartku do piątku Uniwersytet Śląski w Katowicach gościł uczestników posiedzenia prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

W posiedzeniu udział wzięli także: rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś (członek prezydium KRASP), przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich oraz honorowy przewodniczący KRASP prof. Tadeusz Luty, sekretarz generalny KRASP prof. Andrzej Kraśniewski, przewodniczący Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych prof. Andrzej Kolasa oraz prezes Fundacji Rektorów Polskich prof. Jerzy Woźnicki.

Czytaj o szkolnictwie wyższym w Money.pl
Ministerstwo nauki potwierdza, że PAN dostanie mniej pieniędzy
Bazowa dotacja na działalność instytutów Polskiej Akademii Nauk jest niższa niż w ubiegłym roku - przyznał w czwartek na posiedzeniu podkomisji sejmowej wiceminister nauki i szkolnictwa Marek Ratajczak.
,,Dziennik Polski": Studia już niepotrzebne
Wybrali studia, które gwarantowały elitarny zawód. Niebawem już nie będą potrzebne do jego wykonywania - czytamy w ,,Dzienniku Polskim".
Dadzą doktorantom nowe stypendia
Stypendia dla doktorantów nauk ekonomicznych i społecznych oraz uczelni artystycznych to nowa propozycja wsparcia dla młodych naukowców oferowana przez wrocławski magistrat.
uczelnie, limity studentów, krasp
PAP
Czytaj także
Polecane galerie