Likwidacja szkół? Bo mamy mniej uczniów

Likwidacja szkół? Bo mamy mniej uczniów

Fot. skynesher/iStockphoto

Od 2005 r. liczba uczniów szkół podstawowych i gimnazjów zmniejszyła się o milion - poinformowała wiceminister edukacji Joanna Berdzik. Przedstawiła w Sejmie informację na temat likwidacji szkół. Według niej, o ich zamykaniu trzeba mówić w kontekście demografii.

O przedstawienie informacji wystąpił klub SLD. - Jak Polska długa i szeroka słyszymy, że samorządy reorganizują sieć szkół, ale słowo reorganizacja jest mylące - mówiła w imieniu wnioskodawców o zaprezentowanie tej informacji Krystyna Łybacka. Jak zaznaczyła, gdyby za zmianami faktycznie stały tylko względy demograficzne to było by to do zaakceptowania, tyle, że nie stoją. Zdaniem SLD, w całym kraju dochodzi obecnie do masowej likwidacji szkół.

Berdzik zaznaczyła, że likwidowanie szkół jest ważnym problemem społecznym, szczególnie dla społeczności lokalnych, uczniów i rodziców, dlatego w prawie zostało bardzo szczegółowo opisana procedura dotycząca zamykania placówek - kiedy, jak i dlaczego można zamknąć szkołę. Mówiła także, że choć liczba uczniów maleje z roku na rok, to dynamika spadku liczby szkół jest mniejsza od dynamiki spadku liczby uczniów uczących się w nich.

Poinformowała także, że obecnie samorządy podjęły uchwały dotyczące reorganizacji 566 szkół, w tym 219 to uchwały o zamknięciu szkół, w których nie ma już ani uczniów, ani nauczycieli; 35 szkół to szkoły, które są przekształcane w związku ze zmianami w szkolnictwie zawodowym; 19 szkół przekształconych zostanie w filie. Wiceminister zaznaczyła, że 270 szkół, których dotyczą uchwały o zamiarze likwidacji, to placówki faktycznie działające, mające uczniów i nauczycieli.

W odpowiedzi na tę informację Sławomir Kłosowski (PiS) i Renata Wróbel (Solidarna Polska) przypomnieli, że luty się jeszcze nie skończył i uchwały o likwidacji szkół ciągle są podejmowane przez samorządy. Samorządy na ostateczne decyzje mają czas do końca lutego. Zgodnie z prawem, zamiar związany z likwidacją każdej szkoły samorząd musi zgłosić najpóźniej na sześć miesięcy przed terminem jej zamknięcia. Jest również zobowiązany do skutecznego powiadomienia rodziców uczniów (poprzez np. zebranie ich podpisów na liście w trakcie zebrania w szkole) oraz kuratora oświaty, który w ciągu 14 dni opiniuje uchwały pozytywnie lub negatywnie.

Decyzja kuratora nie jest jednak wiążąca. W przypadku negatywnej opinii, samorząd może, ale nie musi rezygnować z planów likwidacyjnych.

Czytaj więcej o polskich szkołach
Pogrom w szkołach. Uczniowie przerażeni
Opublikowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną arkusz nowego testu jest tak trudny, że poruszył nawet pedagogów.
Apple chce iPadów w szkołach. Dopłaci producentom podręczników
Steve Jobs chciał, by uczniowie zamiast książek, nosili do szkoły iPady. Teraz ta wizja może się spełnić. Być może jeszcze w tym tygodniu Apple ogłosi, że będzie dopłacał wydawcom do produkcji e-booków tylko po to, by uzależnić najmłodszych od tabletu.
szkoła, gimnazjum, uczniowie, liczba, podstawówka
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
jakub2
31.62.87.* 2012-02-16 18:58
Obce rzady doprowadzaja do likwidacji populacji polaków a zatem i szkół nie potrzeba , a my dalej na to pozwalajmy !!!
ale w koło jest wesoło
62.148.65.* 2012-02-16 15:33
Już był taki czas, gdy zamykano w Polsce szkoły :-((((

w czasie rozbiorów :-((((
manieq
46.112.246.* 2012-02-16 14:08
PRZEROBIC SZKOLY NA NOCLEGOWNIE I DOMY STARCOW

PRZEROBIC SZKOLY NA NOCLEGOWNIE I DOMY STARCOW


PRZEROBIC SZKOLY NA NOCLEGOWNIE I DOMY STARCOW

PRZEROBIC SZKOLY NA NOCLEGOWNIE I DOMY STARCOW
Zobacz więcej komentarzy (13)