Leki na raka same się unieszkodliwiają

Leki na raka same się unieszkodliwiają

Fot. Haymanj/PD/Wikimedia

Specjaliści amerykańscy odkryli zaskakujący mechanizm obronny raka, który sprawia, że guzy nowotworowe stają się odporne na działanie chemioterapii. Piszą o tym w najnowszym wydaniu Nature Medicine.

Jeden z autorów badania dr Peter Nelson z Fred Hutchinson Cancer Research Center twierdzi, że chemioterapia sama sprawia, że przestaje być skuteczna. Polega ona na zastosowaniu leków, które niszczą szybko rozmnażające się komórki nowotworowe. Pod ich wpływem dochodzi jednak do uszkodzenia w DNA zdrowych fibroblastów, komórkach tkanki łącznej wytwarzających kolagen i powodujących gojenie się ran.

Efekt tego jest taki, że komórki te gromadzą się wokół guza, ale jednocześnie zwiększają aż o 30 razy produkcję białka WNT16B, które sprawia, że chemioterapeutyki przestają być skuteczne.

Badacze wykazali działanie takiego mechanizmu na przykładzie raka prostaty u mężczyzn oraz raka piersi i jajnika u kobiet. Odkrycie to jest zaskakujące, ponieważ dotychczas było wiadomo jedynie, że białko to wspomaga rozwój guza. Teraz się okazuje, że chroni również przed niszczącymi komórki nowotworowe lekami.

Oporność na chemioterapię jest jednym z głównych powodów niepowodzenia leczenia u chorych z zaawansowanym nowotworem. Dochodzi do niej aż u 90 proc. chorych z guzem piersi, prostaty, płuc oraz jelita grubego.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie każdy nowotwór wymaga usunięcia. Ale...
Postęp w diagnostyce sprawił, że coraz częściej wykrywane są guzy piersi nie stwarzające zagrożenia dla życia kobiety.
Naukowcy znają mechanizm powstawania raka!
Naukowcy chcieli sprawdzić odważną tezę. Przeprowadzili trzy niezależne badania. Ich wyniki nie zostawiają wątpliwości.
guz, rak, nowotwór, chemioterapia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie