Laureat Nobla sprzedał swój medal. Rekordowa suma [WIDEO]

Laureat Nobla sprzedał swój medal. Rekordowa suma

Fot. Wikimedia (CC By-SA 3.0)

Złoty medal, który profesor James Watson otrzymał w roku 1962 za odkrycie struktury przestrzennej DNA został sprzedany na aukcji za 4,8 miliona dolarów - informuje serwis BBC News/Science.

Watson jest pierwszym żyjącym noblistą, który postanowił sprzedać swój medal noblowski. Medal jego zmarłego w roku 2004 współpracownika i współlaureata Francisa Cricka został sprzedany w ubiegłym roku za 2,2 miliona dolarów. Specjaliści z domu aukcyjnego Christie's przewidywali, że medal Watsona może osiągnąć cenę od 1,6 do 2,2 miliona dolarów. Nazwiska nabywcy - który licytował telefonicznie - nie ujawniono.

Nić kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA) jest instrukcją budowy żywego organizmu. Jego strukturę określili Watson i Crick, korzystając z danych eksperymentalnych zebranych przez Maurice'a Wilkinsa oraz Rosalind Franklin. Tylko Watson, Wilkins i Crick zostali nagrodzeni złotymi medalami - Rosalind Franklin pominięto.

Zobacz materiał wideo o Jamesie Watsonie. Za co dostał Nobla?

Jak powiedział 86-letni naukowiec w niedawnym wywiadzie dla Financial Timesa, od siedmiu lat czuje się wykluczony ze społeczności naukowej - w roku 2007 wypowiadając się dla Sunday Timesa stwierdził, że przedstawiciel rasy czarnej nie dorównują inteligencją rasie białej. Oskarżony o rasizm, musiał wówczas przejść na emeryturę.

Zgodnie z wolą Watsona część dochodu z aukcji zostanie przekazana University of Chicago, Clare College przy Cambridge University, Cold Spring Harbor Laboratory, Long Island Land Trust oraz innym organizacjom pożytku publicznego.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
chichot dona
95.40.42.* 2014-12-09 14:37
Tak to jest, poprawność polityczna przede wszystkim, nawet kosztem prawdy.