Latawiec - najstarszy przyrząd latający

Latawiec - najstarszy przyrząd latający

Fot. zyfranklin/sxc.hu

Latawiec to jeden z najstarszych przyrządów latających cięższych od powietrza, którego pierwszym konstruktorem był podobno niejaki Lu Ban. Historia jego powstania sięga kilkuset lat przed naszą erą a jego ojczyzną są Chiny.

Za pośrednictwem kupców i marynarzy latawce zawędrowały do Korei, Japonii oraz na Archipelag Malajski przez Birmę Indie, do krajów arabskich i Afryki Północnej po czym w wieku XVI trafił do Europy a pod koniec XIX stulecia dotarł do Ameryki i Australii. Japonia jest krajem gdzie latawce są najbardziej popularną zabawką, a zarazem bardzo ważnym symbolem. Tradycją jest, że piątego dnia piątego miesiąca każdego roku wypuszcza się ogromną ilość latawców dla uczczenia męskich potomków. Setki lat temu powstały tam walki olbrzymich latawców Rokkaku. Ponadto latawce są wykorzystywane do wielu rozmaitych celów, stały się obiektem licznych eksperymentów, przykładowo Benjamin Franklin dzięki eksperymentom w których wykorzystał latawiec udowodnił że chmury burzowe naładowane są elektrycznie. Pierwsze latawce budowano z takich materiałów jak jedwab, bambus czy papier.

Obecnie wykonuje je się z wysoce zaawansowanych technologicznie materiałów, szyje się ze specjalnych tkanin poliestrowych powlekanych silikonem z delikatną siatka wewnątrz. Do wykonania szkieletów używane są pręty i rurki z włókien szklanych lub węglowych. Wraz z rozwojem latawców zaczęto produkować coraz to nowsze gatunki, można je klasyfikować według wielu różnych wariantów, materiałów czy też sposobu użytkowania. Co ciekawe rekord świata w wysokości latawca należy do USA i został ustanowiony w 1919 roku, zestaw siedmiu latawców osiągnął wysokość 9740 metrów.

latanie, jak to działa, latawiec
Czytaj także
Polecane galerie