Lądowanie kosmonautów odłożone z powodu złej pogody

Lądowanie kosmonautów odłożone z powodu złej pogody

Fot. fot. NASA/James McDivitt

Dwaj Rosjanie i Amerykanin pozostają o dzień dłużej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdyż okazało się, że w miejscu planowanego lądowania statku Sojuz w Kazachstanie panuje niesprzyjająca pogoda - pada deszcz. Nowy termin lądowania to sobota.

O przeniesieniu lądowania rosyjskiego statku Sojuz o dobę, na godz. 4.06 w sobotę, poinformowała w piątek agencja Roskosmos. Amerykański astronauta Kevin Ford i rosyjscy kosmonauci: Oleg Nowicki i Jewgienij Tariełkin trwali na posterunku na ISS od października.

Mgła i deszcz w miejscu wyznaczonym do lądowania kapsuły Sojuz w Kazachstanie uniemożliwiły lądowanie w rejonie śmigłowcom przeznaczonym do obsługi załogi przybywającej z ISS, a ekipy ratunkowe nie były w stanie dojechać na miejsce. Planowany na 15 marca powrót na ziemię przesunięto na 16 marca. Powrót zajmie mniej niż cztery godziny.

W środę dowództwo na ISS przejął Kanadyjczyk Chris Hadfield. To pierwszy Kanadyjczyk w tej roli na ISS. Po raz drugi w 12-letniej historii ISS dowództwo objął ktoś, kto nie jest Amerykaninem albo Rosjaninem; pierwszy był Belg Frank de Winne.

kosmos, lądowanie, kosmonauta
PAP
Czytaj także
Polecane galerie