Kudrycka: Instytuty Badawcze dobrze wypełniają swoją rolę

Kudrycka: Instytuty Badawcze dobrze wypełniają swoją rolę

Fot. kprm.gov.pl

Zwiększająca się liczba patentów pokazuje, że instytuty badawcze dobrze rozumieją swoją rolę i świetnie się z niej wywiązują - powiedziała dziś minister nauki prof. Barbara Kudrycka podczas jubileuszu 20-lecia Rady Głównej Instytutów Badawczych.

- To na instytutach badawczych ciąży odpowiedzialność za wprowadzanie w życie rozwiązań technologicznych - dodała.

Rada Główna Instytutów Badawczych reprezentuje 119 instytutów badawczych, zatrudniających obecnie ponad 27 tysięcy osób, w tym około 12 tysięcy pracowników naukowych.

- W ciągu 20 lat dokonało się wiele przemian, w wyniku których instytuty przeszły reorganizację. Jestem bardzo wdzięczna, że udało się skonsolidować niektóre ośrodki tworząc jednostki silniejsze - podkreśliła minister przypominając, że na początku instytutów było aż 260.

Pozytywnie konsolidację ocenił również przewodniczący RGIB prof. Leszek Rafalski. - Z kolei komercjalizacja doprowadziła do tego, że kilkanaście instytutów, które były nadzorowane przez ministra gospodarki praktycznie utraciło funkcję naukową - zaznaczył prof. Rafalski.

Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber podkreślił, że we współczesnym świecie instytuty badawcze są niezbywalną częścią nauki. - W krajach, do których grona aspirujemy, właśnie instytuty badawcze pełnia istotną rolę w budowaniu innowacyjnej gospodarki - powiedział prezes PAN.

Zaznaczył jednocześnie, że jesteśmy coraz bliżej optymalnego usytuowania instytutów badawczych w krajobrazie polskich jednostek naukowo-badawczych.

Premier Donald Tusk w liście skierowanym do uczestników spotkania podkreślił rolę Rady Głównej we wdrażaniu reformy nauki, która zakłada, że instytuty staną się zapleczem eksperckim przemysłu. Minister gospodarki Waldemar Pawlak zaznaczył z kolei, że Rada Główna Instytutów Badawczych zapisuje się jako nieoceniony popularyzator roli badań naukowych.

Zdaniem prof. Rafalskiego wśród najważniejszych wyzwań czekających RGIB w najbliższym czasie jest odpowiednie przygotowanie się do unijnego programu Horyzont 2020. W jego ramach na badania UE ma przeznaczyć około 80 mld. euro. - Powinniśmy razem z instytutami PAN, szkołami wyższymi dobrze się do niego przygotować, czyli stworzyć konsorcja, centra naukowo-przemysłowe, które mogłyby startować do tych projektów i je wygrywać - powiedział prof. Leszek Rafalski.

Wśród 119 instytutów badawczych znajduje się 14 Państwowych Instytutów Badawczych. Niektóre z nich - np. Państwowy Instytut Weterynaryjny, Państwowy Instytut Geologiczny, Instytut meteorologii i Gospodarki Wodnej - pełnią funkcje służb publicznych. Inne jak Instytut Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu - biorą udział w systemie ochrony zdrowia.

Celem działalności Rady Głównej jest m.in. reprezentowanie jednostek w kontaktach z władzami państwowymi i samorządowymi oraz organizacjami gospodarczymi czy określanie wspólnych problemów środowiska instytutów.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie