Kosmodrom Wostocznyj będzie dostępny dla naukowców spoza Rosji

Kosmodrom Wostocznyj będzie dostępny dla naukowców spoza Rosji

Fot. PAP/EPA

Prezydent Rosji Władimir Putin, który w 52. rocznicę pierwszego lotu kosmicznego człowieka, odwiedził budowę kosmodromu Wostocznyj powiedział, że liczy na to, iż kompleks ten będzie wykorzystywany przez specjalistów z innych państw.

Podczas wizyty na miejscu budowy kosmodromu w obwodzie amurskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie Putin w trakcie łączności satelitarnej z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) wyraził nadzieję, że rosyjski kompleks będzie używany także przez kolegów z USA i Europy.

Zaznaczył, że kosmos to taka sfera stosunków rosyjsko-amerykańskich, w której nie ma sprzeczności. - Kosmos to taka sfera wspólnych działań, która pozwala zapomnieć o wszystkich komplikacjach stosunków międzynarodowych, budować nasze kontakty w najbardziej perspektywicznej sferze wysokich technologii i nie myśleć o żadnych problemach, myśleć o przyszłości, przyszłości naszych państw, przyszłości ludzkości - oświadczył Putin.

Czytaj więcej Rosjanie wydadzą 70 mld dolarów na rakiety Powstający w pobliżu miasta Ugliegorsk kosmodrom Wostocznyj będzie służyć do wysyłania na orbitę ładunków komercyjnych i statków załogowych. Prezydent Rosji złożył z miejsca budowy nowego kosmodromu życzenia obecnej załodze ISS. Składa się ona z sześciu kosmonautów: trzech Rosjan, dwóch Amerykanów i Kanadyjczyka. Putin powiedział, że pierwszy lot bezzałogowy z nowego kosmodromu odbędzie się w roku 2015, a pierwszy z załogą w roku 2018. - To oczywiste, że w XXI wieku Rosja musi zachować status przodującego mocarstwa kosmicznego - powiedział Putin, który nie wykluczył utworzenia ministerstwa kosmosu.

Ogólne koszty kosmodromu Wostocznyj są szacowane na 10 mld dolarów. Wbrew sugestiom, że Rosja może opuścić kosmodrom Bajkonur w Kazachstanie, Putin oświadczył, że Moskwa będzie dalej dzierżawić ten kompleks. Umowa dzierżawy jest zawarta do roku 2050.

Czytaj więcej w Money.pl
Usterka usunięta. Łazik znów pracuje
Koniec problemów z komputerem. Łazik Curiosity wrócił do analiz próbek marsjańskich skał.
Droga Mleczna jest otoczona przez gorący gaz
Za pomocą obserwatorium Chandra zaobserwowali osiem jasnych źródeł promieniowania rentgenowskiego położonych bardzo daleko poza Drogą Mleczną.
Kolejne odkrycie na księżycu
Naukowcom korzystającym ze spektrometru sondy Lunar Reconnaissance Orbiter udało się spektroskopowo zaobserwować hel w cienkiej atmosferze otaczającej Księżyc - poinformowały NASA oraz Southwest Research Institute.
putin, kosmos, badania, kosmodrom
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-04-16 11:53
no i dobrze, otwarzzcie tyle mozlwisoci przed innymi krajami do mozliwosci uczestnictwa w tyhm programie kosmicznym daje wiele molziwosci rozwoju dla roznych kraji
lkjhgfddddddddddddd
212.14.47.* 2013-04-16 10:22
w dziedzinie techniki kosmicznej. To Rosyjskie rakiety startujące z terytorium Rosji, oceanicznej platformy startowej także z terytorium bazy kosmicznej w Afryce wynoszą na orbity okolo 75% satelitów stanowiących własność rożnych krajów które zamawiają taką usługę w Roskosmosie oraz oczywiście satelity Rosyjskie [bardzo dużo staelitów USA jest wynoszonych przez rakiety Rosyjskie i oczywiście 80% dostaw na ISS jest realizowana przez Rosjan. Z tego tytułu Rosjanie zarabiają duże pieniądze. Tak się dzieje wbrew temu co nie publikuje się w Polskich mediach. Polacy niestety są tylko mocni w gębie i szyderstwie. W realnych działaniach są bardzo słabi.
Majk455
193.108.73.* 2013-04-15 14:32
Oczywiscie najwazniejsze jest "Ministerstwo Kosmosu", socjalizm...
Zobacz więcej komentarzy (4)