Kosmiczny statek transportowy Dragon powrócił na Ziemię [WIDEO]

Kosmiczny statek transportowy Dragon powrócił na Ziemię

Fot. NASA TV
Prywatny kosmiczny statek transportowy Dragon powrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na Ziemię - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.

NASA podała, że Dragon wylądował z pomocą spadochronu na Pacyfiku, około 480 km na zachód od Półwyspu Kalifornijskiego w północno-zachodnim Meksyku, skąd ma zostać przetransportowany do portu w pobliżu Los Angeles.

Należący do amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX bezzałogowy statek transportowy Dragon wystartował 21 września z przylądka Canaveral na Florydzie.

Na jego pokładzie było blisko 1,5 tony zaopatrzenia dla ISS, m.in. sprzęt i materiały do eksperymentów naukowych. Był to czwarty lot Dragona na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

ZOBACZ RELACJĘ Z ORBITY:

Wraz z definitywnym wycofaniem ze służby trzy lata temu amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków zaopatrywania ISS. Wymiana członków załogi ISS następuje obecnie wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Na mocy zawartego z NASA kontraktu SpaceX zrealizuje łącznie 12 lotów dostawczych kapsuł Dragon na ISS. Kontrakt opiewa na kwotę 1,6 mld dolarów. SpaceX posługuje się własnymi rakietami nośnymi Falcon 9.

Czytaj więcej w Money.pl
Statek kosmiczny Sojuz dotarł do ISS
W ciągu najbliższych dwóch godzin mają oni dołączyć do trzyosobowej załogi ISS. Wilmore, Samokutiajew i Sierowa spędzą na orbicie okołoziemskiej 168 dni.
Wysłano w kosmos 20 myszy i... drukarkę 3D
Na Stację statek kosmiczny zabierze prawie dwie i pół tony zapasów i sprzętu.
statek kosmiczny, iss, spacex, dragon
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
m-53
95.49.174.* 2014-10-26 13:35
Użyte w zajawce słowo "wpadł" sugeruje nieudane wodowanie. Celowo (kliknięcie) czy ubogie słownictwo redaktora.
Jest takie słowo "wodował"