Kosmiczny statek Dragon z opóźnieniem dotrze na ISS

Kosmiczny statek Dragon z opóźnieniem dotrze na ISS

Fot. PAP/EPA

Prywatny statek transportowy Dragon z jednodniowym opóźnieniem dotrze na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Jak poinformował właściciel statku, firma SpaceX , Dragon ma przycumować do ISS dziś w południe czasu polskiego.

Opóźnienie jest efektem problemów technicznych statku, na pokładzie którego znajduje się zaopatrzenie dla ISS.

Będąca również własnością SpaceX rakieta Falcon 9 z kapsułą Dragon wystartowała w piątek z przylądka Canaveral na Florydzie.

Jednak 11 minut później, gdy statek wszedł już na orbitę wokółziemską, okazało się, że nie może rozłożyć paneli swych baterii słonecznych. By to nastąpiło, potrzebne jest działanie co najmniej dwóch spośród czterech silniczków rakietowych obracających kapsułę wokół jej osi, a początkowo włączył się tylko jeden z nich.

Sygnały wysłane za pośrednictwem położonej w Australii stacji naziemnej spowodowały uruchomienie drugiego silniczka i w około dwie godziny po starcie panele rozłożyły się.

Jest to już druga z łącznie 12 misji zaopatrywania ISS, jakie zrealizuje SpaceX w ramach zawartego z amerykańską Państwową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) kontraktu wartości 1,6 mld dolarów. Pierwszy komercyjny lot Dragon odbył w październiku ubiegłego roku, dostarczając astronautom około 400 kilogramów zapasów i sprzętu, a następnie pomyślnie wodując na Oceanie Spokojnym.

Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków zaopatrywania ISS. Wymiana członków jej załogi następuje obecnie wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Zamiast podjąć kosztowny własny program budowy nowych pojazdów transportowych, agencja postanowiła zwrócić się do firm prywatnych, co uznano za tańsze rozwiązanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Dragon już na Ziemi. Przywiózł 400 kg próbek
Dragon, należący do amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX, wylądował z pomocą spadochronu na Oceania Spokojnym w pobliżu Półwyspy Kalifornijskiego.
Dragon rozpoczął misję. Opuścił Ziemię
Bezzałogowy statek towarowy zawiera zaopatrzenie dla załogi placówki orbitalnej.
Falstart nowej epoki podboju kosmosu
Zbudowana przez prywatną firmę SpaceX rakieta Falcon-9 ma dostarczyć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statek z zaopatrzeniem
statek, iss, spacex, dragon
PAP
Czytaj także
Polecane galerie