Kometa ISON rozpadła się. Naukowcy rozczarowani

Kometa ISON rozpadła się. Naukowcy rozczarowani

Fot. NASA/JPL-Caltech/UCLA/PD/wikimedia
Resztki komety ISON, która miała w grudniu zapewnić niezwykły widok na nocnym niebie, znikają właśnie z pola widzenia. Kometa rozpadła się po przelocie w pobliżu Słońca - poinformowali wczoraj naukowcy z NASA.

Kometa ISON jest obecnie tylko chmurą pyłu. Doświadczeni astrofotografowie mogą zobaczyć zanikającego "ducha" komety krótko przed świtem na początku grudnia, ale dostrzeżenie jej gołym okiem jest wykluczone- napisał astronom Tony Philips na sponsorowanym przez agencję NASA portalu internetowym SpaceWeather.com.

Zdaniem naukowców kometa, która przez niektórych została już nazwana kometą stulecia, rozpadła się w ub. czwartek podczas przejścia przez koronę Słońca. W najbliższym punkcie swojej orbity kometa znalazła się w odległości zaledwie 1,2 mln km od powierzchni Słońca, co w kategoriach astronomicznych oznacza, że minęła naszą gwiazdę o włos.

Po ukazaniu się po przelocie z drugiej strony Słońca kometa była już tylko cieniem samej siebie - powiedział Philips.

Przez kilka dni astronomowie mieli nadzieję, że przelot przetrwało jądro komety i nawet wydawało się, że jest coraz jaśniejsze. Jednak w końcu okazało się, że spotkanie ze Słońcem było dla komety zabójcze.

Kometa ISON została odkryta w ub. roku przez dwóch astronomów-amatorów. Podobnie jak innego tego rodzaju ciała, pochodzi z tzw. Chmury Oorta, materii złożonej głównie z lodu i pyłu pochodzącej z okresu formowania się Układu Słonecznego ok. 4,5 mld lat temu. Chmura Oorta położona jest w odległości 10 tys. razy większej od Słońca niż Ziemia, w połowie drogi do najbliższej gwiazdy.

Z projekcji komputerowych wynika, że kometa ISON rozpoczęła podróż ku Słońcu ok. 5,5 mln lat temu.

Obserwacja składu chemicznego komet i emitowanego przez nie światła może dostarczyć cennych informacji o początkach Układu Słonecznego.

Czytaj więcej w Money.pl

kometa, kosmos, planeta, naukowcy, słońce
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Elf360
109.77.217.* 2013-12-03 16:15
Rozpadłą się?Podobno ma się dobrze i można śledzić jej lot Live pod tym linkiem: http://theskylive.com/ison-tracker
adsenior
195.26.22.* 2013-12-03 07:57
Kolejna bujda, którą to "naukowcy" faszerowali społeczeństwa, okazała się "rewelacją" na wzór " GLOBALNEGO OCIEPLENIA". Rządy zawsze znajdą "pożytecznych idiotów" którzy za koraliki, trąbią w/g "rządowych nut"!