Kolejne planetoidy blisko Ziemi. Tym razem aż dwie

Kolejne planetoidy blisko Ziemi. Tym razem aż dwie

Fot. JPL PHOTOJOURNAL/PD/wikimedia

Ostatnie dni przyniosły odkrycie dwóch nowych planetoid, które zbliżają się bardzo blisko do naszej planety - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com.

Pierwsze ciało otrzymało oznaczenie 2012 TV i jest obiektem o średnicy około 40 metrów. Planetoida ta przeleciała najbliżej naszej planety 7 października i dzielił ją wtedy dystans 254 tysięcy kilometrów, a więc 2/3 średniej odległości dzielącej Ziemię od Księżyca. Obiekt był w zasięgu amatorskich teleskopów, bo jego jasność wyniosła 13 magnitudo.

Druga planetoida to 2012 TC4. Jest mniejsza od 2012 TV, bo jej średnica szacowana jest na około 20-25 metrów, ale za to przeleci jeszcze bliżej Ziemi. Do największego zbliżenia dojdzie 12 października o godzinie 2:15 naszego czasu i w tym momencie dystans dzielący planetoidę od Ziemi będzie wynosił tylko 94 tysiące kilometrów, a więc troszkę mniej niż 1/4 średniej odległości Ziemia-Księżyc.

Do zderzenia z naszą planetą nie dojdzie. Nawet gdyby jednak doszło, obiekt o średnicy 20 metrów nie stanowi dla Ziemi żadnego zagrożenia, ponieważ nie przetrwałby przejścia przez atmosferę, powodując tylko pojawienie się pięknego bolidu i, w bardzo sprzyjających okolicznościach, dając spadek małego meteorytu.

kosmos, ziemia, nasa, planetoida
PAP
Czytaj także
Polecane galerie