Klonowanie zarodków. Nauka zmierza w niebezpieczną stronę

Klonowanie zarodków. Nauka zmierza w niebezpieczną stronę

Fot. dmbaker/ iStockphoto

Naukowcy nie powstrzymają się przed sklonowaniem człowieka - uważa profesor Stanisław Cebrat, genetyk z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jego zdaniem, mogą do tego doprowadzić takie eksperymenty, jak niedawne sklonowanie zarodka ludzkiego przez amerykańskich naukowców.

Stanisław Cebrat jest zdania, że powinno być jasno określone, jaką ochronę ma zarodek, który jest istotą ludzką. Nie może być tak, że życie jednego człowieka niszczymy dla ratowania drugiego - zwrócił uwagę.

Zdaniem naukowca, dopuszczalne etycznie są natomiast doświadczenia, które pozwalają na wytworzenie komórek, a nie zarodków. Te komórki mogą być wykorzystywane w transplantologii - dodał genetyk.

Profesor Cebrat zwrócił uwagę, że rozwój nauki, w tym genetyki wcale nie daje odpowiedzi na najważniejsze pytania, przeciwnie - pytań rodzi się coraz więcej.

Czytaj więcej w Money.pl
Przełom w nauce. Sklonowali zarodek człowieka
Amerykańscy naukowcy wykorzystali metodę klonowania do stworzenia ludzkich embrionów i przez to cennych komórek macierzystych.
Stworzą mleczne krowy bez rogów
Nieszkodliwe dla otoczenia mleczne krowy będą mniej cierpieć, zwiększą bezpieczeństwo ludzi i pozwolą ograniczyć koszty hodowli.
Tu 70 proc. wierzących popiera eutanazję
Chcemy mieć większą kontrolę nad swym życiem i to się przenosi również na decydowanie o swej śmierci - uważa brytyjska specjalistka.
nauka, genetyka, klonowanie, badania, in vitro, zarodek
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
cxz
94.42.212.* 2013-05-21 23:58
Ciekawe co z danymi biometrycznymi, gdy z każdego zagubionego włosa będzie można wyhodować bliźniaka?
mkks
83.20.196.* 2013-05-20 17:52
Jeden z punktów docelowych - więcej narządów do przeszczepów, nowe generacje leków.
Przed tym nic ludzkości nie powstrzyma.