Jose Manuel Barroso będzie wykładowcą na uniwersytecie w Lizbonie

Jose Manuel Barroso będzie wykładowcą na uniwersytecie w Lizbonie

Fot. ISOPIX/EAST NEWS
Jose Manuel Barroso będzie wykładowcą na Portugalskim Uniwersytecie Katolickim (UCP) w Lizbonie - poinformowały w poniedziałek władze uczelni. Były szef Komisji Europejskiej przejmie też stery działającego w ramach uniwersytetu Centrum Studiów Europejskich.

Barroso będzie prowadził zajęcia na kilku wydziałach stołecznej uczelni, w tym m.in. zarządzania i ekonomii, a także prawa. Portugalski polityk i prawnik ma przyłączyć się do kadry naukowej prestiżowego uniwersytetu jeszcze w tym roku.

Zatrudnienie Jose Manuela Barroso na naszej uczelni jest uzasadnione nie tylko jego karierą w polityce europejskiej, ale również bogatym doświadczeniem akademickim. Były premier wykładał i prowadził badania naukowe na licznych uniwersytetach w kraju i za granicą - napisały w komunikacie władze UCP.

59-letni Barroso w październiku ub.r. zakończył swoją drugą kadencję na stanowisku szefa Komisji Europejskiej. Wcześniej był m.in. premierem i ministrem spraw zagranicznych Portugalii oraz liderem Portugalskiej Partii Socjaldemokratycznej.

Jesienią ub.r. Barroso zapowiedział na łamach rodzimych mediów odejście z wielkiej polityki. Zapewnił, że jest w stanie utrzymać się z odczytów i udziału w konferencjach.

Jak wyliczył dziennik Correio da Manha, od czasu opuszczenia stanowiska szefa KE polityk otrzymuje 11 tys. euro miesięcznie tytułem emerytury. Odebrał też 25 tys. euro jednorazowego zwrotu kosztów przeprowadzki z Brukseli do Lizbony, a przez trzy lata będzie miał prawo do dodatku reintegracyjnego w wysokości od 122 do 200 tys. euro.


portugalia, uniwersytety, szkoły wyższe, jose barroso, szkolnictwo wyższe
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ppp716
81.190.69.* 2015-02-15 11:48
Gdzie takiego komuniste na uniwersytat, do Rosji wyslac gnoja ze swoją utopijną wizją europy.
jama77
178.56.151.* 2015-02-04 15:45
Przecież on nadaje się tylko do wykładania marksizmu-leninizmu!