Jerzy Buzek odbiera honory. Tu go docenili

Jerzy Buzek odbiera honory. Tu go docenili

Fot. Jakub Orzechowski / Reporter

Były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek został honorowym obywatelem woj. opolskiego. Zdecydował o tym opolski sejmik na wczorajszej sesji.

Na 28 głosujących radnych 27 opowiedziało się za nadaniem tytułu byłemu szefowi PE, a jeden - z klubu PiS - był przeciw.

W uzasadnieniu nadania tytułu przewodniczący opolskiego sejmiku Bogusław Wierdak podkreślał związki prof. Buzka z Opolszczyzną. Przede wszystkim fakt, iż wykładał on na Politechnice Opolskiej, a w 2006 r. został pierwszym doktorem honoris causa tej uczelni. - To człowiek wielce utytułowany na niwie naukowej i politycznej, który okazywał nam wielkie wsparcie i zawsze chętnie do nas wracał - powiedział Wierdak.

- Będziemy teraz szukać dobrego terminu, by móc zorganizować stosowną uroczystość - dodał.

Jerzy Czerwiński z klubu PiS, który zagłosował przeciw nadaniu Buzkowi tytułu, mówił podczas sesji, że wtedy, gdy był on premierem woj. opolskie musiało walczyć o to, by go nie zlikwidowano. Czerwiński ocenił również, że efektem rządów Buzka są cztery kontestowane reformy - emerytalna, samorządowa, oświatowa i służby zdrowia.

Komentując decyzję radnych opolskiego sejmiku prof. Buzek napisał w oświadczeniu, że jest niezwykle zaszczycony. Z Opolem związany jestem od dawna - najpierw poprzez kolegów i przyjaciół, z którymi mieszkałem - w jednym pokoju - w Akademiku na Łużyckiej w Gliwicach, następnie dzięki współpracy z opolskimi firmami i przy błyskotliwym rozwoju Województwa Opolskiego - kluczowe znaczenie miało to, iż w połowie lat 70-tych w Opolu zamieszkał mój najbliższy przyjaciel (...) - podkreślił prof. Buzek.

Nawiązał również do prowadzonych przez niego wieloletnich wykładów na Politechnice Opolskiej. - Ta bezpośrednia praca, wykonywana w Opolu, związała mnie na stałe z tym miastem - zaznaczył i dodał: - Województwo Opolskie było pierwsze, które odwiedziłem jako Premier RP - oglądaliśmy wtedy i planowaliśmy naprawę straszliwych zniszczeń popowodziowych wzdłuż Odry. Nadal jestem na liście wykładowców Politechniki, chociaż ze względu na obowiązki w Unii Europejskiej nieczęsto mam możliwość zaglądać do Opola. Teraz będzie taka okazja - bardzo chciałbym osobiście odebrać to wielkie wyróżnienie.

Zapewnił też: Nigdy nie ukrywałem, że należy ona (Opolszczyzna) do rodziny śląskiej i tak ją też widziałem w pierwszym podejściu do reformy administracyjnej. Podkreślałem przy tym, że jeśli 12 województw to za mało dla Polski - to kolejne, 13 województwo, które należy powołać, to województwo opolskie. Dlatego dzisiaj życzę Opolszczyźnie tak bardzo i osobiście, by się udało!.

Buzek urodził się w 1940 r. w Śmiłowicach na Śląsku Cieszyńskim. Studiował na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pracował w Instytucie Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach. W 1997 r., po zwycięskich dla Akcji Wyborczej Solidarność wyborach został premierem. Po przegranych przez AWS wyborach w 2001 r. wrócił do pracy naukowej. W 2004 r. został posłem do Parlamentu Europejskiego z listy PO, co powtórzył w roku 2009 r. W lipcu 2009 r. został wybrany na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, kadencja wygasła 17 stycznia 2012 r.

Wśród osób, które dotychczas zostały Honorowymi Obywatelami Województwa Opolskiego są m.in. były ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol; reżyser Adam Hanuszkiewicz; zmarły niedawno poeta Zbyszko Bednorz; kompozytor Wojciech Kilar, kardiochirurg prof. Marian Zembala czy b. minister kultury Waldemar Dąbrowski.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-02-28 10:28 Tysiącznik na forum
LOL
A czerwony dywan i prywatna ochrona była jak w Brukseli? Jak nie, to raczej zaszczycony nie był, bo czym?
propaganda sukcesu
46.45.107.* 2013-02-27 21:10
No proszę,jak za dawnych ,dobrych czasów:"rąsia,klapa,gożdzik,buźka"(kto jeszcze pamięta Pietrzaka?)
jakub2
79.162.121.* 2013-02-27 20:13
Tak bo zrealizował niemieckie i unijne plany , okupacji polski
Zobacz więcej komentarzy (11)