Jak stworzyć biuro idealne? Obserwuj jak poruszają się pracownicy

Jak stworzyć biuro idealne? Obserwuj jak poruszają się pracownicy

Fot. imago stock&people/EASTNEWS

Projektanci powinni przede wszystkim wiedzieć, gdzie następują interakcje między zatrudnionymi. To może przyczyniać się do stworzenia biura sprzyjającego kreatywnym pomysłom - czytamy w magazynie New Scientist.

Zrozumiałe jest, że w kreatywnym środowisku pracy spontaniczne interakcje nie mogą zostać zaprogramowane - uważa Phil Bernstein z Yale University. - Ale są one ważne i można je stymulować za pomocą architektury.

Po metodę, wykorzystującą do testowania przestrzeni biurowych czujniki noszone na ubraniu, sięgnęła Cecilia Mascolo i jej koledzy z University of Cambridge. Badacze chcieli sprawdzić, jak popularne miejsca w budynku - recepcje, kawiarnie, kuchnie i salki konferencyjne - motywują do interakcji.

Naukowcy współpracowali z miejscową firmą, która miała wkrótce się przeprowadzić. 40 ochotników spośród 230-osobowej załogi otrzymało nadajniki radiowe, które nosiło przez dwa tygodnie w starym i nowym biurze. Urządzenia tak zaprojektowano, że mogły transmitować sygnały w przód w obrębie 1,5 metra, czyli mogły się ze sobą komunikować, jeśli dwie osoby stały blisko siebie, twarzą w twarz. Odnotowywano każdy taki kontakt trwający dłużej niż 30 sekund. Nowy budynek specjalnie zaprojektowano tak, aby sprzyjać kontaktom - znalazł się w nim duży bufet, pozbawione drzwi sale konferencyjne i automaty z kawą w dwóch dużych holach wejściowych.

Okazało się, że 59 proc. spotkań twarzą w twarz w starym budynku odbywało się między członkami różnych zespołów badawczych. Zgodnie z przewidywaniami architektów w nowym budynku nastąpił w tym względzie wzrost do 76 proc. To dobrze dla badań, bo przypadkowe rozmowy mogą przerodzić się w nowe powiązania i pomysły - podkreśla Mascolo, której badania zaprezentowano w ubiegłym tygodniu na konferencji informatycznej Ubicomp w Seattle.

Wnioski mogą być zachętą dla firm do modyfikowania przestrzeni biurowych w celu maksymalizowania interakcji. Wiele elementów współczesnych budynków można zmieniać - przekonuje badaczka.

praca, psychologia, praca w biurze, środowisko pracy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie