Mikroskop jest urządzeniem służącym do obserwacji małych obiektów, niewidocznych gołym okiem, wykorzystywany do obserwacji mikroświata, na przykład podziału chromosomów w jądrze komórkowym. Pierwsze tego typu urządzenia były mikroskopami optycznymi w których do obserwowania wykorzystywano światło dzienne.
Mikroskop stworzony został przez Holendrów Zahariasza Janssena oraz jego ojca Hansa. Urządzenie to zbudowane jest z okularu, który służy do powiększenia obrazu tworzonego przez obiektyw, tubusa, który służy do formowania obrazu, śruby mikrometrycznej, śruby mikrometrycznej, rewolweru, który umożliwia zmianę obiektywu, kondensora oraz źródła światła, które służy do naświetlenia badanego obiektu. Przełomem stało się wykorzystywanie w mikroskopie elektronów. W 1931 roku pierwszy mikroskop elektronowy skonstruowali Ernst Ruska i Maksem Knollem w Berlinie, co w technologii stało się podstawą rewolucji krzemowej. W 1982 roku naukowcy pracujący w Zurychu Gerd Binnig oraz Heinrich Rohrer skonstruowali mikroskop STM, za pomocą którego stało się możliwe obserwowanie struktur złożonych z pojedynczych atomów.
Skaningowy mikroskop tunelowy ze skanującą sondą, umożliwia uzyskanie obrazu powierzchni materiałów przewodzących ze zdolnością rozdzielczą rzędu pojedynczego atomu. Mikroskopy optyczne są stosowane w wielu naukach, między innymi w biologii do obserwacji drobnoustrojów i budowy tkanek, w chemii i fizyce do obserwacji przemian krystalicznych, w geologii do obserwacji budowy skał.