Jak działa kanalizacja ?

Jak działa kanalizacja ?

Fot. eutrophication&hypoxia/CC/flickr

Kanalizacja to system urządzeń służących do odprowadzania ścieków. Wyróżnia się kanalizację wewnętrzną oraz zewnętrzną, kanalizację do odprowadzania ścieków sanitarnych, deszczowych, lub sanitarnych i deszczowych.

Kanalizacja deszczowa inaczej zwana burzową służy do odprowadzania wód opadowych i roztopowych z powierzchni takich jak dachy, parkingi, drogi, pojazdy. Kanalizacja tego typu jest niezależna od kanalizacji ściekowej, budowana najczęściej w postaci kanałów oraz rurociągów odprowadzających wodę do odbiornika naturalnego, czyli do jeziora, rzeki. Na początku zawartość z kanałów kierowana była do rzeki, dopiero po epidemii cholery w 1858 roku we Francji, w czasie której umarło 20 tysięcy mieszkańców inż. J Bazalgette wymyślił pompowanie ścieków na taką wysokość aby po przebyciu 12 mil spadkiem docierały do Tamizy. Wybudował on ponadto wielki zbiornik, w których ścieki ulegały procesowi chemiczno-biologicznemu zmieniając swój zapach, skład chemiczny oraz wygląd. Metoda ta przyjęła się powszechnie w wielu miejscach. W późniejszym czasie w Paryżu wprowadzono kanalizacje na zasadzie murowanego kanału pod środkiem jezdni, wtedy zaczęto po raz pierwszy budować wypukłe jezdnie ulic.

W 1596 roku J Harrington po raz pierwszy zaprojektował klozet, obecnie muszla klozetowa połączona jest z w syfon, łączący ja z kanalizacją oraz zapobiegający się przedostawaniu odoru z kanalizacji do toalety. Dzięki temu zawartość toalety usuwana jest do kanalizacji. Obecnie kanalizacja jest regularnie oczyszczana, budowane są oczyszczalnie ścieków, co w znacznym stopniu ułatwia utrzymanie czystości w miastach.

deszcz, kanalizacja, ścieki, jak to działa
Czytaj także
Polecane galerie
Hyzio777
89.74.4.* 2015-06-16 19:43
Jeśli chodzi o kanalizację sanitarną i w ogóle bydownictwo sanitarne, to polecam zajrzeć na stronę firmy Kaprin, producenta prefabrykantów betonowych też właśnie w tej branży. Znadziecie tam wiele pożytecznych informacji na temat działania poszczególnych produktów :)
aga424
88.199.43.* 2015-03-16 11:02
Zależy, o jaką kanalizację pytasz. Rozróżniamy kanalizację sanitarną i deszczową (jej elementem są popularne i widoczne np na chodnikach pokrywy studzienek). Ścieki z naszych domów zbierane są w systemach kanalizacji wewnętrznej, stamtąd wędrują dalej do systemów sieci miejskiej a stamtąd wszystkie razem trafiają do oczyszczalni. Kanalizacja to nic innego jak system rur, łaczący miasto w jedną sieć. [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###
ithink548
64.134.220.* 2015-03-08 03:29
To naprawdę jest odpowiedź na pytanie jak działa kanalizacja?