IPN i historyczne podsumowanie roku

IPN i historyczne podsumowanie roku

Fot. ipn.gov.pl
Ekshumacje ofiar komunistycznego terroru to jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych roku - uważa prezes IPN. Łukasz Kamiński (na zdj.) przypomniał, że Instytut Pamięci Narodowej przeprowadził latem i jesienią prace ekshumacyjne na wojskowym cmentarzu na Powązkach. Wydobyto szczątki osób, które zostały zamordowane w latach 1948 56.

Doktor Łukasz Kamiński przypomina, że ekshumacje mają symboliczne znaczenie dla ofiar reżimu. Po latach oddajemy hołd naszym bohaterom - tłumaczył prezes Instytutu - wypełniamy obowiązek wobec rodzin. Ponadto poprzez ogromne zainteresowanie społeczne, przywracamy pamięci wiele zapomnianych ale bardzo zasłużonych dla Polski postaci.

Na razie w wyniku prac ekshumacyjnych oraz badań DNA ekspertom Instytutu udało się ustalić tożsamość trzech osób wydobytych z bezimiennych, zbiorowych mogił. Prezes Instytutu zapewnia, że w przyszłym roku poszukiwania ofiar będą kontynuowane.

Doktor Kamiński przypomina również, że niezwykle ważnym wydarzeniem związanym z tragicznymi losami polskich żołnierzy, było odnalezienie dwóch dokumentów. Dowodzą one, że Rosjanie w lipcu 1945 roku zamordowali blisko 600 Polaków za przynależność do Armii Krajowej.

Ten dokument pozwala zakwalifikować mord na Polakach jako zbrodnię przeciwko ludzkości. Świadczy o tym fragment rozkazu wszystkich ujawnionych bandytów w liczbie 562 zlikwidować". Zarazem jak przypomina prezes IPN, te dokumenty nie dają odpowiedzi na najważniejsze pytanie: gdzie spoczywają ofiary tamtej zbrodni. Mimo upływu 67. lat ciągle nie wiadomo, gdzie Sowieci dokonali egzekucji oraz gdzie ukryli zamordowanych.

Polska, ipn, terror, dna, ekshumacja
IAR
Czytaj także
Polecane galerie