Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie z cyklem spotkań dla dzieci

Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie z cyklem spotkań dla dzieci

Fot. sxc/cc/duchessa

Cykl wykładów, prelekcji i spektakli poświęconych nauce adresowanych do dzieci szkół podstawowych i gimnazjalnych rozpoczyna w nadchodzącym tygodniu Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Akcja odbywa się w ramach obchodów 60-lecia tej placówki naukowej.

Pierwsze z serii pokazów pod hasłem ,,Kosmos w naszym domu" odbywać się będą w auli instytutu od najbliższego poniedziałku do czwartku.

,,Pokażemy, że nauka zmienia nasze życie na lepsze" - powiedział dyrektor IFJ PAN do spraw naukowych prof. Adam Maj. "Pozornie oderwane od codziennych potrzeb badania podstawowe przyczyniają się w ogromnej mierze do postępu w wielu dziedzinach techniki" - zaznaczył.

Spotkania poświęcone kosmicznym poszukiwaniom poprowadzi Wiktor Niedzicki, popularyzator nauki znany z licznych programów telewizyjnych, a także pracownik naukowy krakowskiego instytutu. Pokaże on dzieciom, że wiele nowych materiałów i technologii wykorzystywanych na co dzień w kuchni, łazience czy instytucie naukowym wywodzi się z badań kosmicznych.

Jak zapowiedział dyrektor IFJ PAN prof. Marek Jeżabek, instytucja ta przez cały nadchodzący rok będzie organizować imprezy popularnonaukowe adresowane do szerokiej publiczności. ,,Jesteśmy ważną cząstką Krakowa. Czasem znaną lepiej w świecie, niż w krakowskich Bronowicach. Nadchodzący jubileusz jest okazją, by to zmienić" - podkreślił.

Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie zajmuje się strukturą materii i własnościami oddziaływań fundamentalnych od skali kosmicznej po wnętrza cząstek elementarnych.

Częścią placówki jest nowoczesne Centrum Cyklotronowe Bronowice, ośrodek, który obok badań naukowych zajmuje się terapią protonową nowotworów. IFJ PAN jest także członkiem Krakowskiego Konsorcjum Naukowego ,,Materia-Energia-Przyszłość" o statusie Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) na lata 2012-2017.

Instytut zatrudnia ponad pół tysiąca pracowników. W kategoryzacji MNiSW został zaliczony do najwyższej kategorii naukowej A+ (poziom wiodący) w grupie nauk ścisłych i inżynierskich. (PAP)

rgr/ par/

fizyka, różne
PAP
Czytaj także
Polecane galerie