Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem utrudniona przez opady deszczu

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem utrudniona przez opady deszczu

Fot. Money.pl/Tomasz Bonek

Po trwających od ponad doby opadach Pola Grunwaldu zamieniły się w ogromne błotne pole. Rycerze, którzy po południu mają wyjść na bitwę boją się o zbroje. Widzów na razie niewielu.

Od wczoraj nad Grunwaldem pada niemal bez ustanku. Porośnięte trawą grunwaldzkie łąki nasiąkły wodą tak mocno, że zamieniły się w bajora. W rycerskich obozach błota jest po kostki, rycerze gdzie tylko mogą kładą wiązki słomy, która ułatwia poruszanie się po błocie.

- Walka będzie ciężka, bo na błoto i mokra trwa są śliskie. Łatwiej o kontuzję, upadek. Choć za to przy deszczu łatwiej jest w ciężkiej zbroi oddychać - powiedział Piotr Żebrowski z Warszawy, który obozuje w Chorągwi Wielkiego Mistrza.

Rycerze z Chorągwi Gończej (mieszkają w niej rycerze z Olsztyna, Bydgoszczy, Elbląga) przyznali, że martwią się o zbroje. - Błoto wejdzie wszędzie, w każdy zakamarek. Doczyszczenie takie zabłoconej zbroi to rzecz ciężka - przyznali rycerze.

Z powodu deszczu wielu obozujących w płóciennych namiotach nie doczekało bitwy. - Wszystko, dosłownie wszystko ludziom przemokło. Ci, co obozowali z dziećmi, zwinęli się już wieczorem do domów - przyznały kobiety z Chorągwi Gończej.

Wielu rycerzy przyznało, że pod zbroję założą wilgotne ubrania, waciaki. - Suszyliśmy je trochę nad ogniem ale niewiele to dało - przyznali. Siąpiący deszcz na razie dość skutecznie odstrasza widzów. Do południa na Pola Grunwaldu zjechało zaledwie kilka tysięcy osób.

Wiele parkingów jest bardzo grząskich, porządkowi uspokajają kierowców, że po południu będą w pogotowiu ciągniki, które będą pomagać wyjechać z parkingów.

Inscenizacja bitwy z 1410 roku rozpocznie się o godz. 16. Na pole ma wyjść ponad 1,2 tys. rycerzy. Z powodu deszczu wczoraj odwołano próbę generalną inscenizacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Pod Grunwaldem gromadzą się całe armie
Ponad 1200 rekonstruktorów z bractw rycerskich weźmie udział w tegorocznej inscenizacji bitwy
W weekend szykuje się wielka bitwa
To duże wyzwanie. Trzeba prezentować już jakieś umiejętności.
Walki rycerskie to już oficjalna dyscyplina
Rycerz XXI wieku to sportowiec, a walki rycerskie to dyscyplina, w której naprzeciw siebie stają żądni zwycięstwa mężczyźni z krwi i kości.
grunwald, rycerz, rekonstrukcja historyczna
PAP
Czytaj także
Polecane galerie