Imigranci w Wielkiej Brytanii. Ten raport obala stereotypy

Imigranci w Wielkiej Brytanii. Ten raport obala stereotypy

Fot. jared/Flickr (CC BY SA 3.0)

Większy odsetek imigrantów w Wielkiej Brytanii niż Brytyjczyków ma wyższe wykształcenie i pracuje na najlepiej opłacanych stanowiskach - wynika z badania opublikowanego przez brytyjski urząd statystyczny ONS.

Badanie ONS, oparte na danych ze spisu powszechnego z 2011 roku, obala stereotypy o niewykwalifikowanych imigrantach, którzy w Wielkiej Brytanii wykonują tylko niechciane, nisko opłacane prace i obciążają system świadczeń socjalnych. Najnowsze dane wskazują, że większość z nich ma ogromny wkład w rozwój społeczeństwa i gospodarki - podkreślił dziennik The Independent w artykule.

Odsetek zatrudnionych imigrantów i Brytyjczyków jest na podobnym poziomie i wynosi odpowiednio 60 proc. i 61 proc. Jednak proporcjonalnie więcej imigrantów niż Brytyjczyków znalazło zatrudnienie w bardzo dobrze opłacanych sektorach, np. w bankowości, finansach czy ubezpieczeniach (21 proc. obcokrajowców w porównaniu z 17 proc. Brytyjczyków).

Ponadto, 38 proc. imigrantów w Wielkiej Brytanii może się pochwalić wyższym wykształceniem, wobec 29 proc. rodowitych mieszkańców. Blisko 90 proc. obcokrajowców, uczestniczących w badaniu ONS określiło swoją znajomość angielskiego jako bardzo dobrą, a tylko 1,7 proc. (ok. 70 tys. osób) przyznało, że nie zna tego języka.

Czytaj więcej w Money.pl
Utrudnią imigrantom dostęp do świadczeń?
Rząd Davida Camerona pracuje nad pakietem działań mających na celu uściślenie zasad dostępu imigrantów do świadczeń i zasiłków.
Brytyjski minister chwali Polskę. Zobacz, za co
W opinii polityka, w Polsce od kilku lat mamy do czynienia z kolejnym cudem nad Wisłą.
Największa biorafineria w Wielkiej Brytanii
Zbudowany kosztem 350 mln funtów zakład będzie jest największym brytyjskim producentem bioetanolu.
edukacja, wielka brytania, imigracja, imigrant
PAP
Czytaj także
Polecane galerie