Huragan św. Judy nadciąga nad Wielką Brytanię

Huragan św. Judy nadciąga nad Wielką Brytanię

Fot. earthobservatory.nasa.gov/public domain
Premier David Cameron przewodniczył telekonferencji zwołanej w celu omówienia przygotowań do sztormowej pogody, która ma nadciągnąć nad Wyspy Brytyjskie dzisiaj w nocy.

Obszar niskiego ciśnienia utworzył się nad Atlantykiem i zanosi się na to, że sztormowa pogoda zapanuje nad południowo-zachodnią Anglią i Walią, po czym do jutra w południe przemieści się w kierunku północno-wschodnim, nad Morze Północne.

Z symulacji komputerowych wynika, że Irlandia, północna Walia, północna Anglia i Szkocja wyjdą obronną ręką. Meteorolodzy ostrzegają, że prędkość wiatru może dochodzić do 80 mil na godzinę (około128 km na godzinę).

Huragan nazwano imieniem św. Judy (od św. Judy Tadeusza) przychodzącego z pomocą w sprawach beznadziejnych, ponieważ jutro jest jego święto.

Państwowy urząd meteorologiczny ogłosił ostrzeżenie drugiego stopnia. Kierowcom radzi się, by nie wyruszali w trasę bez absolutnej konieczności. Agencja Ochrony Środowiska ostrzegła przed niebezpieczeństwem podtopień i monitoruje stan rzek. Opady mogą wynieść 20-40 mm w ciągu 6-9 godzin.

Koleje przygotowały awaryjny rozkład jazdy na niektórych trasach. Odwołano część połączeń promowych. Lotniska Heathrow i Gatwick ostrzegły przed możliwymi zakłóceniami.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zalecają mieszkańcom, by zabezpieczyli swoje nieruchomości i przenieśli wartościowe przedmioty na wyższe piętra, zapoznali się z trasami ewentualnej ewakuacji, dopilnowali, by studzienki ściekowe nie były zatkane.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie