Hiszpańska policja odzyskała dwa skradzione rzymskie posągi z brązu z I wieku

Hiszpańska policja odzyskała dwa skradzione rzymskie posągi z brązu z I wieku

Fot. flickr/cc/isawnyu

Hiszpańska policja przejęła od handlarzy dzieł sztuki dwa rzymskie posągi wykonane z brązu, pochodzące z I wieku - informuje serwis internetowy The Olive Press.

Posągi przedstawiające postacie dwóch nagich mężczyzn, mierzące odpowiednio 150 i 130 centymetrów wysokości i ważące około 30 kilogramów każdy, pochodzą ze starożytnego rzymskiego stanowiska Sacilis Marcialis w Kordobie i zostały skradzione z większej kompozycji rzeźbiarskiej poświęcone Kastorowi i Polluksowi.

Rzymskie posągi są w dobrym stanie, ale jednemu z nich brakuje fragmentu klatki piersiowej, drugiemu zaś części przedstawiającej genitalia.

Według komisarza Daniela Salgado, przedstawiciela policji w Jaen - stolicy prowincji o tej samej nazwie w Andaluzji w południowej Hiszpanii - skradzione posągi o wartości rynkowej ok. 6 milionów euro każdy były przygotowane do sprzedaży za połowę ceny kolekcjonerowi z Włoch.

Hiszpańska policja zatrzymała sprzedawców i pośrednika w planowanej nielegalnej transakcji, a Interpol prowadzi poszukiwania włoskiego kupca.

Odzyskane posągi zostały przewiezione do muzeum w Kordobie, gdzie zostaną poddane zabiegom konserwacyjnym. (PAP)

jot/ tot/

archeologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie