Gdzie urodziła się Mona Lisa? Ustalono

Gdzie urodziła się Mona Lisa? Ustalono

Fot. Leonardo da Vinci, Mona Lisa

We Florencji nie na tym pałacu, co trzeba, umieszczono tablicę wskazującą miejsce urodzenia Lisy Gherardini del Giocondo, którą, jak się sądzi, Leonardo da Vinci uwiecznił na słynnym obrazie. Teorię tę przedstawił znawca genialnego artysty, Alessandro Vezzosi.

Tablicę zawieszono w 2013 roku na historycznym budynku na via Sguazza w centrum Florencji. Ulica się zgadza, ale modelka Leonarda da Vinci przyszła na świat 15 czerwca 1479 roku w pobliskim Palazzo Michelozzi - ogłosił Vezzosi, dyrektor muzeum mistrza renesansu. Powołał się przy tym na dokumenty katastralne.

Miejsce narodzin Lisy Gherardini po raz pierwszy wskazał w 2007 roku historyk, badacz życia i twórczości artysty Giuseppe Pallanti. Po skrupulatnym przeszukaniu archiwów i analizie porównawczej różnych dokumentów ustalił on, że Mona Lisa urodziła się w skromnym domu przy via Sguazza, wynajmowanym wtedy przez jej ojca Antona Marię Gherardiniego.

Nie wiadomo jeszcze, czy po nowych informacjach, przedstawionych na konferencji prasowej we Florencji w związku z obchodami 535. rocznicy urodzin Giocondy, tablica zostanie przeniesiona.

Jednocześnie w mieście tym od wielu miesięcy trwają zakrojone na szeroką skalę poszukiwania jej grobu. Giuseppe Pallanti, który wstępnie ustalił miejsce narodzin kobiety ze słynnego obrazu, postawił też hipotezę, że pochowana została w 1542 roku na terenie klasztoru urszulanek. Obecnie są tam tylko ruiny.

- Jestem pewien, że jej grób tam jest - powiedział Giuseppe Pallanti. Utrzymuje on, że po śmierci męża, kupca, Lisa Gherardini wstąpiła do klasztoru i tam zmarła.

W trakcie poszukiwań w miejscu dawnej krypty zlokalizowano groby pochodzące prawdopodobnie z XVI wieku. Znalezione tam szczątki zostaną skonfrontowane przy pomocy badań DNA z fragmentami kostnymi dwojga dzieci Lisy Gherardini pochowanych we florenckim kościele Santissima Annunziata.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie