Firmy farmaceutyczne nadal sponsorują studentów medycyny

Firmy farmaceutyczne nadal sponsorują studentów medycyny

Fot. uniinnsbruck/CC/Flickr

Mimo formalnych ograniczeń, firmy farmaceutyczne nadal fundują amerykańskim stażystom, studentom medycyny i rezydentom darmowe posiłki i dają prezenty - informuje Journal of General Internal Medicine.

Przeprowadzona po raz pierwszy wśród amerykańskich studentów medycyny i rezydentów ogólnokrajowa ankieta wykazała, że podjęte przez akademie i ośrodki medyczne próby ograniczenia dostępu reprezentantów medycznych do przyszłych lekarzy nie przyniosły zadowalających rezultatów.

Przedstawiciele firm nadal fundują posiłki i dają prezenty oraz przekazują sponsorowane materiały edukacyjne. Może to wpływać na późniejsze postępowanie korzystających z tego rodzaju sponsoringu osób - na przykład nieuzasadnione przepisywanie z wdzięczności leków produkcji sponsora.

Sondaż obejmujący ponad 2000 losowo wybranych studentów i rezydentów ze wszystkich amerykańskich akademii medycznych przeprowadził zespół kierowany przez studentkę czwartego roku Harvard Medical School - Kirsten Austad i internistę Brigham and Women's Hospital Aarona Kesselheima.

Jak się okazało, korzyści materialne od sponsorów przyjmowała jedna trzecia studentów pierwszego roku i ponad połowa studentów czwartego roku oraz rezydentów. W większości wypadków studenci uważali takie postępowanie za korzystne dla ich edukacji, choć zdawali sobie sprawę, że może wpływać na ich postępowanie. Większość była za ograniczeniem dostępu przedstawicieli medycznych do stażystów.

Badania zostały sfinansowane z grantu Edmond J. Safra Center for Ethics przy Harvard University.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
GTX
159.205.105.* 2013-03-04 16:39
To powinno być całkowicie zakazane, tak samo jak reklamy towarów które jedynie napędzają rynek mediów a za które ostatecznie i tak płacą konsumenci. Kto o zdrowych zmysłach dobrowolnie godzi się na ponoszenie kosztów produkcji i nadawania reklam których koszt jest wpisany w cenę towaru w sklepie ? Mało tego oglądając telewizję programy są non stop przerywane reklamami, kto tego chce ??? Oczywiście nikt !!! Ale to się niestety dzieje ! To także powinno być zabronione bo podnosi koszty życia i zwiększa inflację, a teraz i to ... Pacjęci będą kupować leki na receptę ,leki oczywiście droższe bo wpisane są w nie koszty opłacania lekarzy już na poziomie studiów. PRAWO POWINNO TEGO ZABRONIĆ !!!