Fale upałów będą częstsze i bardziej agresywne

Fale upałów będą częstsze i bardziej agresywne

Fot. Ed Yourdon/CC/Flickr
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu niemal się nie zdarzały. Obecnie letnie, bardzo silne upały dotykają 5 procent powierzchni lądów. Do 2020 roku będzie ich dwa razy więcej niż obecnie, a do 2040 - cztery razy więcej - twierdzą naukowcy z Niemiec i Hiszpanii.

Zaliczane do ekstremalnych zjawisk pogodowych bardzo silne fale upałów odczuli w 2009 r. mieszkańcy Australii, w 2010 r. - Rosji, a w 2012 r. ludzie żyjący w Stanach Zjednoczonych. W przyszłości takie ekstrema czekają nas jeszcze częściej - prognozują eksperci z Potsdam Institute for Climate Impact Research (PIK) i Universidad Complutense de Madrid (UCM) na łamach Environmental Research Letters.

Do roku 2040 częstotliwość comiesięcznych ekstremalnych upałów wzrośnie kilka razy i to niezależnie od tego, jaki będzie scenariusz emisji gazów cieplarnianych - tłumaczy główny autor badania, Dim Coumou z Potsdam Institute for Climate Impact Research. Zdaniem badaczy, w skali całego świata fale upałów będą dwa razy częstsze do roku 2020 - i cztery razy częstsze do 2040.

Jeśli zmiany klimatu nie wyhamują, w wielu regionach ziemi do końca wieku najzimniejsze miesiące letnie staną się gorętsze, niż najgorętsze z tych, jakie mamy dziś - dodaje Coumou powołując się na wyniki modelowania. Jego zdaniem w takim przypadku możemy wkroczyć w zupełnie nowy reżim klimatyczny.

W swoich obliczeniach naukowcy skupiali się na falach upałów wyraźnie wykraczających poza zwykłą, naturalną zmienność, typową dla średnich miesięcznych temperatur lata. Brali pod uwagę okresy kilku tygodni, kiedy dochodzi do trzech standardowych odchyleń temperatury - takich, że przekracza ona lokalną normę. Takie temperatury pociągają za sobą zwykle straty plonów, pożary lasów i zgony związane z upałem.

Ograniczanie emisji gazów cieplarnianych może jednak wyraźnie zmniejszyć liczbę podobnych ekstremów klimatycznych w drugiej połowie XXI w - dodają autorzy pracy. Może się jednak zdarzyć, że nie powstrzymamy emisji, a do atmosfery nadal będzie trafiać masa gazów cieplarnianych, zwłaszcza dwutlenku węgla. W takim przypadku należy oczekiwać, że do roku 2100 silne fale upałów będą nawiedzać aż 85 proc. powierzchni lądów, a bardzo silne - dziś niemal nieznane - nawet 60 procent lądów.

Czytaj więcej w Money.pl
Masz długi weekend? Sprawdź pogodę
Od piątku ma być coraz cieplej. Na koniec weekendu nawet upalnie - zapowiadają synoptycy.
Piasek, woda i parasole w centrum Madrytu
Mieszkańcy stolicy Hiszpanii nie muszą już przemierzać 400 km, żeby dojechać do najbliższej plaży.
Gwałtowne burze, już sześć osób rannych
Podczas burzy w miejscowości Dobryłów (Lubelskie) drzewo przewróciło się na busa.
PAP
Czytaj także
Polecane galerie