ESA szykuje się do wystrzelenia satelity. Znowu

ESA szykuje się do wystrzelenia satelity. Znowu

Fot. ESA

Kolejny z satelitów europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo dotarł właśnie do Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej, gdzie będzie przygotowywany do startu - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Starannie zabezpieczony w odpowiednim kontenerze, satelita dotarł do Gujany Francuskiej w ładowni samolotu transportowego Antonow 124-100. Samolot wystartował z Rzymu, w trakcie nocnego lotu miał międzylądowanie na Teneryfie w celu uzupełnienia paliwa i 7 sierpnia wylądował w Gujanie Francuskiej. Dalsza podróż odbyła się samochodem ciężarowym.

Trzeci i czwarty satelita systemu Galileo mają być wystrzelone w październiku za pomocą rakiety nośnej Sojuz ST-B. Dołączą do dwóch już znajdujących się od ubiegłego roku na orbicie.

Obecność w kosmosie czterech satelitów pozwoli na dalsze testy systemu. M.in. będzie można ustalić pozycję na powierzchni Ziemi bazując jedynie na sygnałach z satelitów Galileo.

System nawigacji satelitarnej Galileo ma być europejskim odpowiednikiem amerykańskiego systemu GPS i rosyjskiego GLONASS. W pełnej operacyjnej wersji ma mieć 30 satelitów. Jego uruchomienie spodziewane jest na koniec tej dekady.

kosmos, satelita, galileo, esa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie