Eksplodowała rakieta ze statkiem transportowym Cygnus [WIDEO]

Eksplodowała rakieta ze statkiem transportowym Cygnus

Cygnus miał dostarczyć zaopatrzenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Rakieta z amerykańskim bezzałogowym statkiem transportowym eksplodowała tuż po starcie - poinformowała telewizja CNN, powołując się na amerykańską agencję kosmiczną NASA. Nikt z obsługi naziemnej nie ucierpiał.

NASA podała na Twitterze, że rakieta nośna wybuchła i runęła na ziemię zaledwie sześć sekund po oderwaniu się od platformy startowej w ośrodku badań kosmicznych Wallops w stanie Wirginia.

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną eksplozji. Zgodnie z planem, Cygnus miał wystartować w poniedziałek, ale lot odwołano na kilka minut przed startem i przełożono na wtorek.

Miała to być czwarta misja statku towarowego Cygnus na ISS. Tym razem na jego pokładzie znajdował się ładunek o masie 2300 kg, w tym 32 miniaturowe satelity badawcze, urządzenie do śledzenia meteorytów i zbiornik z tlenem.

Cygnus należy do amerykańskiej prywatnej firmy Orbital Sciences Corp. Wraz z definitywnym wycofaniem ze służby trzy lata temu amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków zaopatrywania ISS. Wymiana członków załogi ISS następuje obecnie wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

W zeszłą sobotę na Ziemię powrócił należący do innej amerykańskiej prywatnej firmy, SpaceX, bezzałogowy statek transportowy Dragon, który dostarczył na ISS blisko 1,5 tony zaopatrzenia m.in. sprzęt i materiały do eksperymentów naukowych. Natomiast w środę spodziewany jest przylot na ISS rosyjskiego statku transportowego.

nasa, rakieta, iss, cygnus, eksplozja rakiety
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Rude Dude
31.182.86.* 2014-10-29 22:30
[i] Polska dołącza do tego zaszczytnego grona, choć kasę w kosmos posyła już od dawna.[/i]

Jesteśmy w tym mistrzami :P
bsrv
89.71.96.* 2014-10-29 11:37
W ładowni były kompromity NSA lub pusto. Nie ma lepszego wałka, żeby wyłudzić pieniądze od społeczeństwa. To się nazywa wysyłanie pieniędzy w kosmos. Polska dołącza do tego zaszczytnego grona, choć kasę w kosmos posyła już od dawna.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
edw@
46.113.174.* 2014-10-29 08:51
Używają rosyjskich silników rakietowych, więc jest oczywiste, że tak się musiało to skończyć.
Pewnie Alosza z Wanią nachlali się bimbru gdy montowali silnik i to są tego efekty.