Ekshumacja na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach ruszy 12 maja

Ekshumacja na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach ruszy 12 maja

Fot. ipn.gov.pl

Niebawem rusza kolejny etap ekshumacji na tak zwanej Łączce. W przyszłym tygodniu na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach powstanie baza archeologów i antropologów. 13 maja rozpoczną oni 2. etap ekshumacji ofiar komunistycznego terroru, które spoczywają w bezimiennej mogile na kwaterze Ł.

Naczelnik wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Adam Siwek wyjaśnia, że podczas tego etapu prac powinny zostać podjęte wszystkie szczątki z kwatery na Łączce. Adam Siwek wyraził nadzieję, że uda się przeszukać cały obszar niezajęty przez późniejsze pochówki. W tym celu został zdemontowany pomnik upamiętniający ofiary komunistów, pod nim są szczątki, wycięto drzewa, które powrastały w mogiłę oraz rozebrano chodniki.

Adam Siwek dodaje, że w sumie w tej części cmentarza zostało pochowanych około 350 osób, wśród nich postacie niezwykle zasłużone. Między innymi: generał Emil August Fieldorf Nil, rotmistrz Witold Pilecki, major Hieronim Dekutowski Zapora czyli symbole polskiej walki o wolność. Jednak - dodaje Adam Siwek - wszyscy polscy żołnierze są jednakowo ważni i prace nie ustaną dopóki wszystkie szczątki zamordowanych nie zostaną wydobyte.

Do tej pory odnaleziono szczątki stu kilkunastu więźniów okresu stalinowskiego ale tylko siedem osób udało się zidentyfikować. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński (na zdj.) wyjaśnia, że proces identyfikacji pomordowanych przez komunistów jest niezwykle żmudny.

- Najpewniejszym sposobem ustalenia tożsamości zamordowanych są badania DNA, problemem jednak jest dość skąpa baza próbek porównawczych - wyjaśnia prezes Instytutu.

Dlatego IPN i Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie poszukują pilnie kontaktu z rodzinami więźniów lat 1948-1956. Najbliżsi ofiar komunistów mogą uzyskać więcej informacji na stronie www.ipn.gov.pl

W trakcie dotychczasowych działań w Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów zabezpieczono materiał genetyczny od ponad dwustu osób.

Czytaj więcej w Money.pl
W Omanie odkryto grobowiec sprzed około 3300 lat
Archeolodzy zbadali grobowiec sprzed 3300 lat odkryty w Omanie i odnaleźli szczątki około 200 osób - informuje serwis internetowy Gulf News.
Odkrycie archeologów w klasztorze na Świętym Krzyżu
Wspólny pochówek małżonków w średnim wieku, trzymających się za ręce odkryli archeolodzy w krużgankach klasztoru na Świętym Krzyżu (powiat kielecki). Zdaniem archeologa, Czesława Hadamika, ciała złożono w podwójnej trumnie prawdopodobnie w XVII lub XVIII wieku.
Metalowe artefakty na stanowisku z epoki żelaza w Anglii
Archeolodzy odkryli na stanowisku w środkowej Anglii dużą ilość metalowych przedmiotów sprzed ponad 2000 lat - informuje serwis internetowy Science Daily.
ipn, archeologia, ekshumacja, powązki, łączka
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
jakub2
31.62.106.* 2013-05-13 17:30
Dajcie łopaty tym z SLD , wielu z nich napewno pamięta
gdzie te ofiary leżą , ale jak widzimy oprawcom zle sie nie dzieje , nawet zajmują wysokie stanowiska i wysokie emerytury
zxc12
83.24.68.* 2013-05-03 18:53
Szkoda że oprawcy przez wiele lat otrzymywali wysokie emerytury.
Dlaczego nie odpowiedzieli za swoje czyny?
Co teraz się nagle stało że ekshumacje?