Egipska policja przejęła wielką kolekcję skradzionych archeologicznych skarbów

Egipska policja przejęła wielką kolekcję skradzionych archeologicznych skarbów

Fot. sxc/cc/clafouti

Egipska policja zarekwirowała w Kairze ponad 1500 artefaktów skradzionych ze stanowisk archeologicznych - informuje serwis internetowy Ahram Online.

Jak poinformowało Ministerstwo Starożytności Egiptu, w wyniku akcji policyjnej przeprowadzonej w ostatni poniedziałek i przeszukania prywatnego domu w Zawiyat Abu Musallem na przedmieściach Kairu, zarekwirowano 1524 skradzione wcześniej starożytne artefakty.

Według Mohameda Ibrahima, ministra starożytności Egiptu, wszystkie odzyskane przedmioty mają wielką wartość archeologiczną i zostały skradzione ze stanowisk archeologicznych w wyniku nielegalnych wykopalisk lub podczas grabieżczych napadów na egipskie magazyny antyków.

Wśród odnalezionych przez policję artefaktów z różnych okresów dziejów starożytnego Egiptu znajdują się posągi, amulety, a nawet kamienne fałszywe drzwi wykonane z wapienia, tzw. ślepe wrota, pochodzące z różnych starożytnych grobowców i symbolizujące wejście do świata pozagrobowego.

Zdaniem Ibrahima, wielka różnorodność antyków zgromadzonych przez przestępców wskazuje, że artefakty pochodzą z różnych miejsc i stanowisk archeologicznych.(PAP)

jot/ agt/

archeologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie