Efekty akcji "Dziewczyny na politechniki!". Liczba studentek wzrasta

Efekty akcji "Dziewczyny na politechniki!". Liczba studentek wzrasta

Fot. lisapics/iStockphoto

Wzrost liczby studentów na politechnikach jest zasługą niemal wyłącznie kobiet. Stanowią one już blisko 36 proc. ogólnej liczby studentów uczelni technicznych - wynika z raportu Kobiety na politechnikach 2013, który zaprezentowano w Warszawie.

Raport, przygotowywany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy pokazuje, że pomiędzy rokiem akademickim 2006/2007, a rokiem 2011/2012 liczba studentów na polskich uczelniach spadła o ponad 177 tysięcy. Systematycznym wzrostem liczby studiujących mogą pochwalić się jedynie uczelnie techniczne.

- Praktycznie cały wzrost liczby studiujących na politechnikach jest zasługą kobiet, a liczba mężczyzn w tym czasie nie zmieniała się znacząco - powiedziała kierująca projektem Dziewczyny na politechniki! Bianka Siwińska z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Z zaprezentowanego raportu wynika, że w roku akademickim 2007/2008 na uczelniach technicznych kształciło się ponad 280 tys. studentów. Obecnie jest ich ponad 306 tysięcy, przy czym liczba dziewczyn wzrosła o ponad 24 tys., a mężczyzn w tym samym czasie - prawie o 2 tysiące - czytamy w raporcie.

W czasie sześciu lat trwania akcji Dziewczyny na politechniki! odsetek kobiet na uczelniach technicznych wzrósł z 30 proc. do 35,9 proc. w bieżącym roku. Przy czym na kierunkach zamawianych, wskazanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako kluczowe dla rozwoju gospodarki, stanowią one ponad 37 proc. studiujących.

- Cieszę się, że także coraz więcej dziewcząt wybiera studia techniczne. Radzą sobie znakomicie, blisko 40 proc. wszystkich studentów otrzymujących stypendia na kierunkach zamawianych to dziewczęta - podkreśla minister nauki prof. Barbara Kudrycka. Również uczestnicy konferencji prasowej podkreślali, że dziewczyny nie tylko coraz chętniej podejmują studia na kierunkach ścisłych i technicznych, ale osiągają doskonałe wyniki.

- Na Wydziale Elektrycznym, uznawanym za jeden z najbardziej "męskich", pięć najlepszych uczących się stanowiły dziewczyny - powiedział rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski. - Od czterech lat wszystkie stypendia ministerialne na naszej uczelni otrzymują kobiety, choć zgłaszają się po nie przedstawiciele obu płci - wtórowała mu rektor Politechniki Częstochowskiej prof. Maria Nowicka-Skowron.

Zdaniem prezes Urzędu Patentowego RP (UP RP) dr Alicji Adamczak, w kobietach tkwi niewykorzystany potencjał intelektualny. W dodatku same często nie roszczą sobie prawa do tego, by zgłaszać je jako członkinie zespołów badawczych. W ten sposób same marginalizują swój udział w dokonaniach naukowych.

- Wynalazki nie mają płci, ale wciąż więcej wynalazków zgłaszają mężczyźni. Zaledwie 14-15 proc. zgłoszeń do Urzędu Patentowego, to wynalazki zgłaszane przez kobiety - powiedziała dr Adamczak. Podkreśliła, że kobietom brakuje impulsu, który spowoduje, że będą one bardziej zdeterminowane i odważne. - Już na wczesnym etapie edukacji brakuje przedmiotu, który wspomagałby kreatywność - powiedziała prezes UP RP.

Jak podkreśliła Bianka Siwińska, jedyną dziedziną, której popularność wśród dziewcząt nie wzrasta, są kierunki informatyczne. Studiuje je zaledwie 12 proc. kobiet na uczelniach publicznych, a na technicznych tylko trochę ponad 8 proc. - W Polsce jedno na pięć ogłoszeń o pracę dotyczy zawodu informatyka. Dlatego dziewczyny myśląc przyszłościowo powinny wybierać kierunki związane z tzw. nowymi technologiami - przekonywała prezes Urzędu Komunikacji elektronicznej Magdalena Gaj.

Akcja Dziewczyny na politechniki! to największy program promujący kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet. Jest wspólnym projektem Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Kulminacyjnym punktem tegorocznej edycji będzie Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn, który odbędzie się 25 kwietnia. Weźmie w nim udział 15 polskich uczelni. Od kilku lat akcji towarzyszy moduł Dziewczyny do ścisłych! W jego ramach przyszłe studentki zachęca się do wybierania kierunków ścisłych również na uniwersytetach.

Szczegółowe informacje na temat Ogólnopolskiego Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn są dostępne na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl

nauka, uczelnie, technologie, politechnika
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
szowinistka
37.128.126.* 2013-04-13 10:57
naprawde bardzo udana akcja
eMCeH
213.241.53.* 2013-04-06 19:25
czy to nie jest jawna dyskryminacja? preferowanie jednej płci kosztem drugiej?
PAndy
15.211.153.* 2013-04-05 05:58
Wystarczy wyjechać z Polski, żeby doznać szoku kulturowego. W najlepszych firmach IT (poza Polską) na prawdę pracuje wiele dziewczyn. Niewiele mniej niż mężczyzn. I na prawdę na wszystkich stanowiskach. I na prawdę radzą sobie równie dobrze jak mężczyźni. Nie myślmy stereotypami. Czas zmieniać świat - nawet jeśli jesteśmy opóźnieni (oj strasznie opóźnieni), to nie znaczy, że trzeba w tym tkwić.
Zobacz więcej komentarzy (9)