Ebola w Afryce. Unia Europejska wyda więcej na pomoc

Ebola w Afryce. Unia Europejska wyda więcej na pomoc

Fot. Army Medicine
Przywódcy krajów Unii Europejskiej zgodzili się na zwiększenie do miliarda euro pomocy finansowej na walkę z wirusem ebola w krajach Afryki Zachodniej.

- Unia Europejska zwiększy pomoc finansową do 1 mld euro na działania wspierające walkę z wirusem ebola w krajach Afryki Zachodniej - poinformował na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Epidemia eboli była tematem obrad drugiego dnia szczytu klimatycznego przywódców krajów UE w Brukseli. Oferowana przez 28 krajów pomoc wynosiła dotychczas około 500-600 milionów euro.

Podczas pierwszego dnia szczytu, powołano koordynatora unijnych działań dotyczących zwalczania epidemii wirusa eboli. Został nim nowy komisarz UE ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego Cypryjczyk Christos Stylianides.

Komisja Europejska poinformowała wcześniej, że przeznaczy 24,4 mln euro z budżetu UE na pilnie potrzebne badania nad wirusem eboli. Środki te mają zasilić pięć projektów, w tym zakrojone na dużą skalę badania kliniczne potencjalnej szczepionki. Od wybuchu epidemii Komisja Europejska przeznaczyła na pomoc humanitarną około 180 mln euro.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała w środę wieczorem w Genewie, że liczba ofiar śmiertelnych obecnej epidemii eboli w Afryce Zachodniej wzrosła do 4877; 9936 osób jest zarażonych. Eksperci uważają, że prawdziwa liczba zarażonych jest znacznie wyższa, bo w trzech krajach najbardziej dotkniętych epidemią gorączki krwotocznej - Liberii, Gwinei i Sierra Leone - brakuje personelu do opieki nad chorymi. Najwięcej ofiar eboli jest w Liberii, gdzie według statystyk WHO do tej pory wirus spowodował śmierć 2705 osób.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.

Czytaj więcej w Money.pl

 

epidemia, afryka, pomoc finansowa, ebola
PAP
Czytaj także
Polecane galerie