Dziś Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca

Dziś Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca

Fot. NASA/NOAA/GSFC/Suomi NPP/VIIRS/Norman Kuring

Dziś późnym wieczorem, 2 stycznia, Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147.1 milionów kilometrów - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

W starożytności i w średniowieczu uważano, że wszystkie planety poruszają się po orbitach idealnie kołowych. Pogląd ten zrewidował Jan Kepler, który udowodnił, że ciała Układu Słonecznego poruszają się po krzywych stożkowych: elipsach, parabolach i hiperbolach.

Dziś wiemy więc, że planety poruszają się po elipsach. Miarą spłaszczenia elipsy jest parametr e, zwany mimośrodem. Im bliższy jest on zera, tym bardziej elipsa przypomina okrąg, a im bardziej zbliża się on do jedności, tym bardziej orbita ciała staje się wydłużona.

W przypadku Ziemi mimośród jej orbity wynosi e=0.0167. Wynika z tego prosty fakt, że nasza planeta nie znajduje się w stałej odległości od Słońca. Chociaż podręczniki podają, że odległość dzieląca Ziemię i Słońce wynosi 149 600 000 km, jest to tylko wartość średnia. W rzeczywistości dystans dzielący oba ciała zmienia się od 147 100 000 km (astronomowie mówią, że Ziemia znajduje się wtedy w peryhelium) do 152 100 000 km (Ziemia w aphelium).

Wbrew temu, co moglibyśmy sądzić, Ziemia znajduje się najbliżej naszej dziennej gwiazdy na początku stycznia, a więc w środku zimy, a najdalej na początku lipca, a więc w środku lata. Świadczy to o tym, że odległość dzieląca Ziemię od Słońca nie jest podstawowym czynnikiem, który warunkuje występowanie pór roku. Największy wpływ na nie ma bowiem nachylenie osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu orbitalnego.

Tak więc późnym wieczorem 2 stycznia, o godzinie 22:30 naszego czasu, kiedy Ziemię od Słońca dzielić będzie rekordowo niska odległość 147.1 milionów kilometrów, nie powinniśmy oczekiwać upałów. Tarcza naszej dziennej gwiazdy będzie jednak miała średnicę aż32.6 minuty łuku, czyli o ponad jedną minutę więcej niż w momencie, gdy Ziemia znajduje się w aphelium.

Kształt orbity Ziemi ma jednak mierzalny wpływ na nasze pory roku.

Ponieważ w najbliższej okolicy Słońca Ziemia porusza się nieznacznie szybciej niż w momencie, gdy dzieli ją największa odległość, pory roku nie trwają tyle samo czasu. Na półkuli północnej wiosna średnio trwa 92 dni i 21 godzin, lato 93 dni i 14 godzin, jesień 89 dni i 18 godzin, a zima 89 dni i 1 godzinę. Ponieważ na półkuli południowej sytuacja wygląda dokładnie na odwrót, jesteśmy w niejako w nieznacznie uprzywilejowanej sytuacji, bowiem nasze lata są o ponad 4 dni dłuższe.

Z drugiej jednak strony ponieważ w styczniu, kiedy na półkuli południowej panuje lato, Ziemia jest właśnie najbliżej Słońca, tamtejsze lata są średnio rzecz biorąc nieznacznie cieplejsze niż nasze.

kosmos, ziemia, planeta, słońce, jan kepler
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2013-05-15 11:19
o to straszne! ziemia zblizyla sie o 2 cm blizej slonca! ludzie ratujcie sie! nadchdozi koniec swiata! slonce bedzie swiecic i swiecic! za kolejne 100lat kolene 2 cm sie zblizmy! nasz czas jest policzony.!!!!!!
2013-05-15 11:07
hmm jakos tego nie odczuwam:) zebym byla blizen slonca, nie czuje tez zbey jako bardziej i mocniej swiecilo:)
manieq2000
37.30.42.* 2013-01-02 14:26
Fajne Sloneczko.
Przyjdzie dzien w ktorym spali ludzi. I to calkiem niedlugo.

Wewnetrzna budowa Ziemi ulega przekształceniom powodujac iz ziemskie pole magnetyczne ulega oslabieniu w procesie przebiegunowania.

Przestaje chronic ludzi przed smiertelnym promieniowaniem kosmicznym.

Witaj apokalipso (ale UWAGA bogaci i sprawyjacy wladze schronia sie do schronow.
Nawet nie wiecie ile tego juz jest i ile sie modernizuje i odnawia. Narod zginie - kolesie przezyja)