Dziś zaćmienie Słońca. Skąd je widać?

Dziś zaćmienie Słońca. Skąd je widać?

Fot. Szczery/CC/Wikimedia

Tym razem mieszkańcy Europy nie mogą liczyć na astronomiczne atrakcje. Zaćmienie nie będzie widoczne z naszego kontynentu. Ci, którzy w przyszłości zamierzają podziwiać takie zjawisko, powinni uzbroić się w odpowiedni sprzęt. W przeciwnym razie mogą stracić wzrok - ostrzega ekspert.

- Zaćmienie Słońca zdarza się w momencie, kiedy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w praktycznie jednej linii, dzięki czemu tarcza Księżyca jest w stanie zasłonić tarczę Słońca - tłumaczy dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. - Chociaż jest on dużo mniejszy od Słońca, to znajduje się znacznie bliżej Ziemi, dzięki czemu jest w stanie nawet całkowicie zakryć jego tarczę - dodaje.

Kiedy tak się dzieje, mamy do czynienia z zaćmieniem całkowitym. Kiedy natomiast ustawienie to nie przebiega w jednej, idealnej linii i Księżyc nie jest w stanie dokładnie zasłonić tarczy Słońca, następuje zaćmienie częściowe. I takie zaćmienie nastąpi właśnie dzisiaj.

- Prawie 90 procent tarczy Słońca zostanie zakryte przez Księżyc. Natomiast i tak nie zrobi się ciemno. Nawet te 10 procent, które pozostaje, świeci bowiem na tyle mocno, żeby nadal było jasno - zapewnia Olech.

Skąd je zobaczymy?

Niestety, dzisiejsze zaćmienie nie będzie widoczne ani z Polski, ani nawet z Europy. Jest za to widoczne na całym obszarze Antarktydy, Oceanu Południowego, na południowym cyplu Afryki oraz na Tasmanii i Nowej Zelandii.

W przypadku zaćmienia Słońca najbardziej efektowna jest zawsze faza całkowita, trwająca najkrócej, kiedy cała tarcza Słońca jest schowana za tarczą Księżyca. - Robi się wtedy ciemno, można zobaczyć koronę słoneczną albo - przez odpowiedni teleskop - nawet protuberancje, czyli wybuchy na powierzchni Słońca. Tak jednak zdarza się tylko przy całkowitym zaćmieniu, więc jutro i tak nie byłoby co na to liczyć - pociesza Olech.

Na drugiej stronie dowiesz się, jak patrzeć na Słońce, żeby nie oślepnąć

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
europa, ziemia, księżyc, słońce
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
front oporu
94.42.189.* 2011-11-25 09:20
słońce Peru ma zaćmienie od dawna.
miś1
194.1.153.* 2011-11-25 08:02
Właściwie jedyny bezpieczny dla wzroku i zarazem dla sprzętu sposób obserwacji to folia (wspomniana wyżej Baadera), ewentualnie specjalny filtr. W obu przypadkach nakładamy je na obiektyw (nigdy na okular !!!). Rzutowanie na kartkę może uszkodzić sprzęt przez znaczne nagrzanie optyki.
Spoglądanie bez takich elementów nie tyle "grozi" utratą wzroku. Poprostu utrata wzroku jest pewna.