Dziś Nobel z literatury. Dla Haruki Murakami?

Dziś Nobel z literatury. Dla Haruki Murakami?

Fot. THIEL CHRISTIAN/SIPA/EAST NEWS

Dziś Akademia Szwedzka ogłosi nazwisko laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jak zwykle lista kandydatów owiana jest tajemnicą, toteż krytycy literaccy i bukmacherzy oddają się spekulacjom.

Według brytyjskiej firmy bukmacherskiej Ladbrokes największe szanse ma japoński pisarz Haruki Murakami znany ze swej Trylogii "Szczura" czy powieści "Norwegian Wood". Murakami jest także tłumaczem literatury amerykańskiej i maratończykiem. Szanse ma też kanadyjska autorka opowiadań Alice Munro i białoruska dziennikarka Swiatłana Aleksijewicz.

Dziennik New York Times zwraca uwagę, że bukmacherzy nie są wiarygodni - w zeszłym roku typowali piosenkarza Boba Dylana, który nagrody nie dostał. Krytycy mówią, że przyznawanie literackiej Nagrody Nobla to proces upolityczniony; pojawiają się też zarzuty o korupcję.

Do tej pory nagrodę przyznano 105 razy, wśród laureatów są Polacy: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Ogłoszenie nazwiska tegorocznego zwycięzcy w Sztokholmie o 13:00.

Czytaj więcej w Money.pl

nobel, literacki
IAR
Czytaj także
Polecane galerie