Dzięki in vitro urodziło się już 5 milionów dzieci

Dzięki in vitro urodziło się już 5 milionów dzieci

Fot. lovleah/iStockphoto

W 1978 roku urodziło się pierwsze dziecko z probówki, czyli Louise Brown. Dzięki tej metodzie przyszło na świat już około pięciu milionów dzieci - wynika z danych przekazanych w czasie konferencji naukowej w Stambule.

Według Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) każdego roku rodzi się około 350 tys. dzieci poczętych in vitro, co oznacza 0,3 proc. na 130 milionów dzieci, które co roku przychodzą na świat.

Liczba 5 milionów jest oparta na danych zebranych z całego świata do roku 2008; nie ma żadnych dostępnych statystyk uwzględniających ostatnie 3,5 roku. Uczestnicy konferencji zwracali uwagę, że w ciągu wielu lat technika zapłodnienia in vitro, od początku budząca żywe polemiki, stała się znacznie bardziej efektywna, częściej skutkująca ciążami.

Według danych zaprezentowanych w Stambule każdego roku na całym świecie przeprowadza się 1,5 miliona zabiegów in vitro (uwzględniając metodę ICSI), z czego jedna trzecia w Europie. Średnia skuteczność przy jednym cyklu in vitro wynosi około 32 proc.

Odsetek narodzin trojaczków w wyniku zapłodnienia in vitro wynosi obecnie około 1 proc., a bliźniąt - nieco poniżej 20 proc. ESHRE poinformowało, że dąży do ograniczenia liczby ciąż mnogich, poprzez wszczepianie coraz częściej tylko jednego embriona.

turcja, dzieci, in vitro
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ziomalziomal123
83.22.2.* 2012-07-03 09:28
Ludzie chcacy dziecka za wszelką cenę nigdy nie bedą dobrymi rodzicami !
grzechu667
83.22.2.* 2012-07-03 09:27
A ile zmarło ? :) Postępowcy chcą decydować czy zarodek to człowiek czy nie a współczesna medycyna i naukowcy nie dają sobie rady z chorobami psychicznymi i innymi chorobami jak rak i AIDS , a uważają że mają prawo decydować o życiu poczętego dziecka !
pintapalec
164.126.1.* 2012-07-02 21:01
To znaczy że cały świat cywilizowany idzie naprzód wbrew wrzaskom zacofanych oszołomów religijnych.I na tym polega postęp cywilizacji ludzkiej.Ważniejsze stają się marzenia i pragnienia normalnych ludzi a nie terror religijny oszołomów różnych większych lub mniejszych sekt religijnych żerujących na ciemnocie i zabobonie ludzi..