Dzieci porozmawiają w Gdańsku z kosmonautą

Dzieci porozmawiają w Gdańsku z kosmonautą

Fot. sxc/cc/gilderm

Czy dzieci mogą latać w kosmos, o czym śnią astronauci i co trzeba zrobić aby zostać jednym z nich - takie m.in. pytania, na żywo, zadadzą w sobotę w Gdańsku dzieci jednemu z kosmonautów z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Rozmówcą 15 dzieci, w wieku od 6 do 15 lat, z domu dziecka w Kartuzach oraz uczestników Polskiej Akademii Dzieci będzie astronauta włoskiego pochodzenia Luca Parmitano.

"Taka rozmowa robi zawsze na dzieciach ogromne wrażenie. Zamysł jest taki, aby kontakt z astronautą był dla młodego człowieka impulsem rozwojowym; aby uwierzył, że nie ma barier, że skoro można się połączyć z kosmosem, to w życiu wszystko jest możliwe i do osiągnięcia" - powiedziała w piątek PAP rzecznik prasowy projektu ARISS, Aleksandra Sójko.

Rozmowa na terenie klubu sportowego KS Gedania 1922 będzie przeprowadzona w języku angielskim i potrwa 13 minut.

Po łączności z astronautą zaplanowano debatę pt. "Sport+nauka=Edukacja przyszłości" poświęconą wszechstronnemu rozwojowi umysłowemu i fizycznemu dzieci i młodzieży. W programie imprezy "Kosmiczny Gdańsk" są też m.in. warsztaty naukowe i festyn sportowo-rekreacyjny.

ARISS (Amateur Radio on The International Space Station) to międzynarodowy program edukacyjny, który powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz agencji kosmicznych - amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA.

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest zainstalowana stacja krótkofalarska, z której korzystają astronauci. Wielu z nich to licencjonowani radioamatorzy. Dzieci będą łączyć się ze stacją przekaźnikową zainstalowaną w Santa Rosa w Kalifornii (USA) i poprzez ten ośrodek zostanie nawiązany bezpośredni kontakt z astronautą.

Program ARISS ma na celu popularyzację wśród dzieci i młodzieży astronautyki, historii podboju kosmosu oraz pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi. (PAP)

rop/ ula/

kosmos
PAP
Czytaj także
Polecane galerie