Dwie nowe planety w naszym Układzie Słoneczym?

Dwie nowe planety w naszym Układzie Słoneczym?

Fot. dracozlat - Fotolia.com
Nieznane ciała niebieskie czekają tylko na to, by je odkryć - przekonują astronomowie z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Te dwie planety mogą być daleko - poza orbitą Plutona.

Na to, że w naszym Układzie Słonecznym znajdują się jeszcze jakieś planety wskazują obserwacje tak zwanych ekstremalnych obiektów transneptunowych. Te obiekty - kosmiczne skały - krążą wokół Słońca, ale kilkanaście z nich ma dziwną, pochyloną orbitę.

Nie znajdują się one w tej samej płaszczyźnie co znane planety. Zdaniem astronomów może być tak dlatego, że mają na nie grawitacyjny wpływ właśnie te, dużo większe, ale nieznane jeszcze planety. Jedna miałaby być odległa od Słońca o dwieście, druga o dwieście pięćdziesiąt jednostek astronomicznych.

Dla porównania - jedna jednostka astronomiczna to odległość Ziemi od Słońca. Pluton okrąża naszą gwiazdę w odległości około 40 jednostek astronomicznych. Badacze piszą w periodyku Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego, że nie są pewni swego odkrycia, bo są to tylko wyliczenia i nie ma na razie żadnych bezpośrednich obserwacji.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie