Dragon wystartował. To pierwsza, prywatna rakieta kosmiczna [WIDEO]

Dragon wystartował. To pierwsza, prywatna rakieta kosmiczna

Fot. Xinhua/eyevine/EAST NEWS

Pierwsza prywatna kapsuła kosmiczna opuściła Ziemię. Statek o nazwie Dragon należący do firmy Space X leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Pierwsza próba startu w ubiegłą sobotę zakończyła się niepowodzeniem. Awarię miał jeden z silników i statek nawet nie oderwał się od ziemi. Teraz Dragon bezpiecznie wystartował ze stacji kosmicznej na przylądku Canaveral na Florydzie.

Dragon to pojazd bezzałogowy w ładowni znajduje się półtony zapasów dla astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Do tej pory transportem na stację zajmowały się np. amerykańska NASA czy europejska ESA. Teraz jednak NASA stwierdziła, że lepiej jest dać pieniądze firmom prywatnym, by mogły one wozić zapasy na orbitę.

Jest to pierwszy z serii komercyjnych i w przyszłości załogowych lotów na ISS. Rakieta wystartowała z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie o godzinie 3.44 nad ranem czasu lokalnego (godz. 9.44 czasu polskiego).

ZOBACZ START DRAGONA (ang):

Amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) skierowała blisko 400 mln dolarów na opiewający łącznie na 1,2 mld dolarów komercyjny program kosmiczny SpaceX, który obejmuje budowę i co najmniej trzy próbne loty rakiet Falcon 9 z kapsułami Dragon.

Z analizy amerykańskiego Rządowego Biura Obrachunkowego wynika, że podobny program w ramach tradycyjnych procedur zakupowych NASA kosztowałby od czterech do dziesięciu razy więcej - oświadczył Alan Lindenmoyer, który w NASA odpowiada za inicjatywy, dotyczące komercyjnych lotów kosmicznych.

Oczekuje się, że w razie pomyślnego przetestowania zdolności manewrowych Dragona przycumuje on do ISS w piątek.

Czytaj więcej w Money.pl
Falstart nowej epoki podboju kosmosu
Zbudowana przez prywatną firmę SpaceX rakieta Falcon-9 ma dostarczyć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej statek z zaopatrzeniem
Stoczyli już trzy wojny, teraz znów się zbroją
Wystrzelenie Shaheen 1A nastąpiło kilka dni po oświadczeniu Indii o udanym starcie rakiety dalekiego zasięgu Agni-V.
Dzięki nowej broni są groźni dla mocarstwa
Indie przeprowadziły test swej najnowszej nuklearnej rakiety balistycznej, zdolnej osiągnąć chińskie metropolie Pekin i Szanghaj.
rakieta, floryda, start, stacja, falcon, dragon
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie