Damska biżuteria w grobowcu faraona

Damska biżuteria w grobowcu faraona

Fot. sxc/cc/clafouti

Zespół archeologów kierowany przez hiszpańskich uczonych odkrył damską biżuterię w grobowcu faraona Totmesa III w egipskiej Dolinie Królów. Twierdzą oni, że przedmioty należały do kobiety dobrze sytuowanej w społecznej hierarchii starożytnego Egiptu.

Odkrycie miało miejsce pod pomieszczeniem, gdzie pochowany został Totmes III. Cenne znaleziska to m.in. złote bransolety oraz naszyjnik z kamieniami.

Jak poinformowała kierująca pracami archeologicznymi hiszpańska badaczka Myriam Seco, biżuteria znajdowała się wewnątrz mumii, która została złożona w sarkofagu oznaczonym przez badaczy numerem XIV.

"Biżuteria jest w dobrym stanie. Natrafiliśmy na nią w dolnej części grobowca, pod miejscem, w którym złożony został faraon. To pierwszy grób, który zaczęliśmy badać podczas siódmego już studium archeologicznego z naszym udziałem w grobowcu Totmesa III" - powiedziała Myriam Seco.

Tegoroczne prace w grobowcu faraona w Deir el-Bahari rozpoczęły się w połowie października. Ich celem jest oczyszczenie i ochrona nieznanych wcześniej grobów zlokalizowanych tam przez georadar.

"Dolna, odkryta niedawno część sarkofagu, nie została splądrowana przez złodziei, gdyż przywalona była ogromnym kamiennym blokiem. Po jego usunięciu natrafiliśmy na zmumifikowane ciało w bardzo złym stanie, a wraz z nim biżuterię, z którą kobieta została złożona do grobu" - wyjaśniła Seco.

"Właścicielką złotych przedmiotów była bez wątpienia osoba należąca do wyższej sfery społecznej. Pochowano ją z naszyjnikiem z kamieni półszlachetnych i złotych cylindrów zakończonym drobno kutym złotem w kształcie muszli" - ujawniła hiszpańska uczona.

Myriam Seco wyjaśniła, że w grobie znajdowały się również lalki ze złotymi bransoletami. Niektóre części biżuterii zostały wykonane ze srebra, które zachowało się w bardzo złym stanie.

W ocenie hiszpańskiej badaczki, nekropolia usytuowana pod grobowcem Totmesa III gromadzi sarkofagi znaczących osób w Egipcie z czasów Średniego Państwa.

Podczas ubiegłorocznej ekspedycji zespół archeologów kierowany przez Myriam Seco odkrył pod grobowcem faraona drewniany sarkofag należący do postaci zwanej Ikery. Poza mumią złożono tam również małe statuetki oraz noże z kości słoniowej.

Pochodzący z XVIII dynastii Totmes III władał Egiptem w latach 1458-1425 przed Chrystusem. Nigdy nie przegrał żadnej z siedemnastu prowadzonych przez siebie kampanii wojennych, rozszerzając imperium na Wschód aż po Eufrat. Za jego panowania nastąpił intensywny rozkwit rzemiosła, budownictwa oraz sztuk pięknych. Po śmierci faraon złożony został w Dolinie Królów. Jego grobowiec odkryto w 1898 r. (PAP)

zat/ krf

archeologia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie