Cygnus przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Cygnus przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Fot. NASA/PD/Wikimedia
Z tygodniowym opóźnieniem, lecz pomyślnie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dobił amerykański statek towarowy Cygnus. To pierwszy lot tego komercyjnego statku kosmicznego należącego do firmy Orbital Sciences Corporation.

Kapsuła poleciała na ISS z niemal 600 kilogramami zaopatrzenia dla szóstki astronautów; dostarczona została woda, żywność, ubrania, a także materiały do eksperymentów naukowych.

Wystrzelenie Cygnusa odbyło się 18 września z kosmodromu na Wallops Island w amerykańskim stanie Wirginia. Kapsuła miała dotrzeć do ISS w ubiegłą niedzielę.

Jednak problemy z oprogramowaniem komputerowym sprawiły, że połączenie ze stacją trzeba było odroczyć. A później Cygnus musiał ustąpić pierwszeństwa rosyjskiemu statkowi Sojuz TMA-10M, który na ISS przywiózł trzech astronautów.

Zazwyczaj między kolejnymi cumowaniami do stacji ISS musi upłynąć co najmniej 48 godzin.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamkną ich na tydzień w grocie skalnej
Sześciu astronautów z kilku krajów spędzi tydzień w grocie na Sardynii. Celem tej ekspedycji jest sprawdzenie, jak grupa poradzi sobie w ekstremalnych warunkach.
Super Księżyc oświetla Ziemię
Pomimo tego, że nasz najbliższy kosmiczny sąsiad wydaje się być większy o 14 procent niż zwykle, trudno jest to dostrzec gołym okiem.
Sojuz zakończył podróż. Astronauci...
To drugi ekspresowy przelot rakiety z Ziemi na stację kosmiczną. Poprzedni taki start odbył się w marcu.
astronomia, kosmos, iss, astronauta, cygnus
PAP
Czytaj także
Polecane galerie