Co to jest Cleverbot?

Co to jest Cleverbot?

Fot. bowie15/iStockphoto

Cleverbot jako system niekomercyjny z założenia jest programem, który pomaga w komunikacji. Bot jest programem, który wykonuje pewne czynności w zastępstwie człowieka, czasami jego funkcją jest udawanie ludzkiego zachowania, można z nim porozmawiać jak z drugim człowiekiem. Wirtualny świat przyciąga coraz więcej użytkowników, coraz częściej korzystamy z rozwiązań, które umożliwiają nam nowe technologie, coraz częściej też jesteśmy bardziej uzależnieni od tego co się dzieje w sieci.

 


Cleverbot i jego funkcje

 

Programy takie jak Cleverbot powstały głównie po to aby działać w czasie nieobecności operatorów kanału dyskusyjnego, czyli między innymi po to aby pilnować porządku na kanale oraz chronić przed przejęciem. Przykładem komercyjnego wykorzystania tego typu programów są automatyczni asystenci obsługujący klientów on-line. Ponadto mogą być one wykorzystywane przez organizacje do komunikacji z konsumentami oraz użytkownikami różnych usług. Dzięki temu przedsiębiorstwa mają możliwość zredukowania kosztów zatrudniania i szkolenia zastąpionych przez boty pracowników. Powinniśmy wiedzieć o tym, że podstawą tej technologii jest analiza języka naturalnego.


Nie ma inteligencji


Cleverbot jako jeden z najsłynniejszych tego typu programów nie ma inteligencji, ale bardzo umiejętnie ją naśladuje, każda rozmowa coraz bardziej upodabnia go do ludzi. Program powstał ponad 20 lat temu, jego zaletą jest to, że zazwyczaj uzyskuje się śmieszną odpowiedź. Nawet jeśli cleverbot nie rozumie naszego pytania to i tak odpowiada coś co w pewnym stopniu może nam się skojarzyć. Z tego powodu, mimo usterek fascynacja tym botem ciągle powraca. W Polsce jest on również popularny, niemalże, każdy użytkownik chce sprawdzić jak sobie poradzi i czy się przypadkiem nie skompromituje.


Bot jako system niekomercyjny

 

Podkreślić jednak należy, że jest on systemem niekomercyjnym, z założenia twórców ma prowadzić rozmowę głównie o niczym. Użytkownicy faktycznie ze względu na ten fakt skłaniają się do korzystania z cleverbota, właściwie tylko po to aby się pośmiać. Według specjalistów po uruchomieniu wirtualnego doradcy na jakiekolwiek pytania niezwiązane z tematyką sięga zwykle 70 procent. Na rynku botów jest coraz więcej. Obecnie istnieją nawet takie, które indeksują strony, pilnują czy też rozmawiają z ludźmi. Znalezienie programu nie jest trudne, wystarczy wpisać odpowiednią frazę w Google i wejść na odpowiednią stronę. Przy czym dodając coś jeszcze Bot ten jest na tyle rozwinięty, że uczy się od innych ludzi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jak każdy angielski Bot może odpowiedzieć na pytanie „Hello”.

 


Czytaj także
Polecane galerie