Co drugi Polak boi się komputera

Co drugi Polak boi się komputera

Fot. istockphoto

42 proc. Polaków w wieku 25-64 lata albo nigdy nie korzystało z komputera, albo nie potrafi wykonać na nim najprostszych operacji - pisze "Rzeczpospolita".

Takie są dane Eurostatu za 2014 r. Na tle Europy gorzej od nas wypadają tylko Bułgarzy i Rumuni. Średni odsetek osób bez żadnych kompetencji cyfrowych w krajach UE to zaś 30 proc. Polakom daleko nie tylko do poziomu Niemców czy Francuzów - tam ponad 80 proc. sprawnie posługuje się komputerem, ale też do Czechów czy Węgrów, spośród których kłopoty z taką technologią ma ok. 25 proc.

Kompetencje cyfrowe są powiązane z poziomem wykształcenia i statusem zawodowym. W Polsce wśród osób po podstawówkach odsetek cyfrowych analfabetów sięga 87 proc., po szkole średniej - 51 proc., a po uczelni - 5 proc. Zdecydowanie większy odsetek takich osób jest też wśród bezrobotnych.

edukacja, komputer, strach przed komputerem
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
2017-05-15 12:06
Niby w Urzędach Pracy są jakieś kursy komputerowe. Pytanie, czy nie trafiają na nie osoby, które znają się na ich obsłudze, ale potrzebują "papierka".
2016-05-30 10:09
Myślę że osoby bezrobotne i mało zarabiające nie chcą podnosić swoich kwalifikacji i nie chcą się uczyć zamykają się w trym co mają, a to jest ich błąd czym więcej kursów, jakiś szkoleń tym większe możliwości znalezienia pracy.
gradka567
79.191.175.* 2015-05-27 19:55
W życiu bym się nie domyśliła że to wśród bezrobotnych i najmniej zarabiających jest najwięcej osób nie potrafiących korzystać z komputera. hmm ciekawe dlaczego....
Jak to możliwe że w tak wspaniale rozwijającym się kraju jest tyle osób psujących wszelkie statystyki. Trzeba przeprowadzić jakieś referendum, a przynajmniej zlecić kilkanaście kosztownych analiz takiego stanu rzeczy