Chiny wystrzeliły sondę księżycową z lądownikiem

Chiny wystrzeliły sondę księżycową z lądownikiem

Fot. Luc Viatour/CC/Wikimedia
Chiny wystrzeliły wczoraj (czasu polskiego) pierwszą sondę księżycową wyposażoną w lądownik z pojazdem przystosowanym do badań powierzchni Księżyca, o nazwie Jaspisowy Królik - podała telewizja państwowa CCTV.

Stacja pokazała zdjęcia z wystrzelenia sondy, które nastąpiło o godz. 1.30 rano czasu chińskiego z bazy Xichang w prowincji Syczuan.

Po wejściu na orbitę wokół Księżyca od modułu orbitalnego ma oddzielić się lądownik z kierowanym zdalnie pojazdem księżycowym nazwanym Jaspisowy królik. Porusza się on na sześciu kołach i przystosowany jest do pokonywania trudnych przeszkód terenowych. Nazwa pojazdu wywodzi się z mitologii chińskiej, według której jaspisowe króliki żyją na powierzchni Srebrnego Globu i towarzyszą chińskiej bogini Księżyca Chang'e.

Cała misja, o nazwie Chang'e-3, to kolejny etap ambitnego programu kosmicznego Chin. Ma on na swym koncie dwa spektakularne sukcesy - misje sondy Chang'e-1, wystrzelonej w 2007 r. i sondy Chang'e-2, wystrzelonej w 2010 r., które umożliwiły dokonanie szczegółowych obserwacji Księżyca z orbity.

chiny, sonda, księżyc, lądownik
PAP
Czytaj także
Polecane galerie